Święci uśmiechnięci - Św. Franciszek

21:56

Franciszek to ostatnio bardzo popularne imię. Eliza Piotrowska przybliża postać świętego z Asyżu.
Święty Franciszek przyszedł na świat w XII wieku w Asyżu. Był synem zamożnego kupca, który chciał wprowadzić go w świat biznesu. Franciszek jednak wolał imprezować. Ojciec wyprawił go na wojnę, ten się rozchorował i trafił do niewoli. W drodze powrotnej usłyszał Boga, który dał mu za zadanie odbudowę Kościoła. Franciszek się wyciszył, zaufał Bogu i wyrzekł się rodzinnych bogactw. Żył blisko biednych, chorych i potrzebujących, a swoją postawą pociągał za sobą wielu ludzi. Św. Franciszek jest znany z przyjaznego podejścia do przyrody i zwierząt; jako pierwszy zbudował szopkę betlejemską. 
Autorka prostym, pogodnym wierszem ciekawie przedstawiła życie świętego. W książce zamieszczono przypisy uściślające wydarzenia historyczne. Po przeczytaniu tej książki możemy podjąć z dziećmi rozmowę na temat przywiązania do rzeczy i miejsc, zastanowić się czy w moim otoczeniu jest ktoś komu mogę pomóc, jak mogę dbać o przyrodę, dlaczego Franciszek posłuchał Boga. W serii ,,Święci uśmiechnięci" śmierć nie jest tematem tabu, Eliza Piotrowska przedstawia ją jako upragnione przejście do lepszego świata. W tej części spodobały mi się rysunki przedstawiające nowo narodzonego Franciszka i umierającego, które spinają tę historię jak klamra. 
Na końcu książki zamieszczono krzyżówkę, która pomoże sprawdzić naszą wiedzę o świętym. Autorka wspomina, że krótko przed śmiercią św. Franciszek napisał ,,Pieśń słoneczną"; trochę szkoda, że nie zamieszczono jej chociażby w przypisach. 
Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa Święty Wojciech.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram