Pomocnik 2-latka

20:17

Jestem zwolenniczką samodzielnych działań techniczno-plastycznych dziecka. Czysta kartka, dobre kredki, farby i to co znajdziecie pod ręką wystarczy do uruchomienia twórczych działań malucha. Czasami jednak trzeba sięgnąć po jakiegoś gotowca, który pomoże nam zająć dziecko np. w podróży.
Na kilkugodzinną podróż pociągiem i kilkutygodniowy pobyt poza domem  oprócz książek do czytania wybrałam kilka tytułów dedykowanych dwulatkom. Przy wyborze kierowałam się różnorodnością proponowanych zabaw, jak największym stopniem samodzielności przy ich wykonywaniu, omijałam klasyczne kolorowanki oraz zabawy związane z czytaniem i pisaniem. Nie zapomniałam o wspomnianym czystym bloku i zestawie kredek. Z dziesięciu przetestowanych książek przedstawię wg mnie najwartościowsze. 

Pomyślnik 2-latka. Blok nie tylko rysunkowy.
Blok w formacie A4, każdą ze stron można w łatwy sposób wyrwać i skupić się na jednym zadaniu, a po jego wykonaniu np. powiesić. Dziecko może tutaj wyklejać, malować i wykazać się kreatywnością. Większość zadań można wykonać kredkami. Nie znajdziemy tu zwykłych kolorowanek, zawsze trzeba coś dorysować lub stworzyć od zera. Do książki dołączono 80 naklejek z buźkami. Autorzy nie wskazują konkretnego miejsca do ich naklejania. Wiem, że niektórzy traktują je jako nagrodę za wykonane zadanie, ale ja nie wprowadzam nagród za rysowanie. Samo stworzenie rysunku jest frajdą. Drażni mnie trochę infantylny język poleceń dlatego zmieniałam więc czytałam je bez zdrobnień.

Zabawy edukacyjne 2-latka cz 1.
Elżbieta Pietruczuk-Bogucka stworzyła serię Domowa Akademia dla dzieci od 2 do 5 lat, w każdym przedziale wiekowym proponuje dwie części książek z zadaniami. Ćwiczenia proponowane przez autorkę mają na celu świadome i wspólne działanie dorosłego i dziecka, zachęcają do poznawania siebie oraz bliższego i dalszego otoczenia. Zadania są krótkie, zazwyczaj trzeba coś dorysować, pokolorować lub przykleić właściwą naklejkę. Na odwrocie rysunku zamieszczono dokładną informację dla rodziców o umiejętnościach, które dane zadanie pomaga rozwijać oraz rady, jak wykonać ćwiczenie i je wzbogacić zabawą poza tą książką.

Rymowanki 2-latka
Mam trochę mieszane uczucia co do tego zeszytu. Grafika jest raczej przeciętna. Na każdej ze stron zamieszczono krótką rymowankę, która jest kanwą do proponowanych zadań rozwijających różne umiejętności. U dołu strony widnieje informacja o sferach, które dziecko rozwija wykonując dane ćwiczenia. Do książeczki dodano naklejki w różnych rozmiarach z elementami występującymi w zadaniach. Na kartkach brakuje miejsca na ich naklejenie, dlatego moje dziecko naklejało je wg własnych upodobań.

Przysłowia 2-latka
Coś dla fanów naklejek, zadania wykonuje się głównie przy ich użyciu. Po dobrze wypełnionym ćwiczeniu dziecko może nakleić obrazek symbolizujący zdobytą umiejętność. Jak już pisałam, nie jestem przekonana do tej formy więc dla mojego syna jest to po prostu kolejna naklejka do zagospodarowania. Nie jestem pewna czy wszystkie przysłowia będą zrozumiałe dla dwulatka, ale proponowane ćwiczenia pomogą je zapamiętać. Strony są przejrzyste i przyjemnie się z nimi pracuje. Wydawnictwo Damidos w podobnej formie proponuje ,,Rymowanki 2-latka", z którymi chętnie się zapoznam.

Quiz 2-latka
Książka posiada plastikowe kartki ułatwiające przyklejanie i odklejanie naklejek. Format zbliżony do A5 jest najpraktyczniejszy w podróży. Dzięki niej dziecko ćwiczy głównie spostrzegawczość. Zadaniem rodzica jest odczytanie pytania dziecku, które ma nakleić trzy naklejki z proponowanymi odpowiedziami i wskazać właściwą. Seria posiada aż cztery części.


Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram