Z dziećmi na Mszy Świętej

19:42

Przedszkolaki lubią gdy dorośli opowiadają im o otaczającym je świecie. Lubią wiedzieć jak się co nazywa i jak działa. W temacie religii mogą nam pomóc dwie małe książeczki o Mszy Świętej.

,,O Mszy Świętej. Rozjaśnić tajemnicę" jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-7 lat. Ta mała książeczka zawiera proste ilustracje i oszczędny tekst przedstawiający kolejne części Eucharystii. 
,,Jestem na Mszy Świętej. Tajemnica Eucharystii" jest przeznaczona dla dzieci od 7 roku życia, ale uważam, że można pokazać ją dziecku dużo wcześniej. W tym wydaniu znajduje się już dokładniejszy opis wszystkich czterech części Mszy Świętej. Na ilustracjach są opisane przedmioty obecne w kościele i ich sens teologiczny. W ramkach znajdują się wyjaśnienia zachowań księdza i wiernych podczas liturgii, a w kole podpowiedź odnośnie postawy klęczącej, siedzącej lub stojącej. Umieszczono również część dialogów, słowa wypowiadane przez kapłana są zapisane w kolorze czerwonym, a wiernych w kolorze niebieskim. Po kilkukrotnym przestudiowaniu tego tytułu mój syn (3,5l.) sam sobie opowiada co dzieje się na ilustracjach. Obydwie książki opracowała Małgorzata Dudek, a zilustrowała Dorota Łoskot-Cichocka.

Dla mnie i męża Eucharystia to ważna sfera w życiu i nie zamierzaliśmy z niej rezygnować, gdy pojawiły się dzieci. Przez pierwsze dwa lata życia pierwszego dziecka staraliśmy się chodzić całą trójką na Mszę w godzinie drzemki syna. Dzięki temu mogliśmy się spokojnie pomodlić. Dziecko i tak jeszcze nic nie rozumiało. Teraz dostosowujemy się do drzemki młodszej córki. Staramy się siadać w pierwszej ławce, tak aby nic nie rozpraszało dziecka. Raczej nie chodzimy na Mszę dla dzieci, bo wtedy maluchy nawzajem się nakręcają na bieganie, gadanie itd. Nie zabieramy ze sobą zabawek, jedzenia i innych rozpraszaczy. Zamiast tego często syn siedzi nam na kolanach, a ja szepczę mu do ucha krótkie wyjaśnienia, aby wiedział co się dzieje, co robi kapłan. Bardzo pomocna okazała się też Katecheza Dobrego Pasterza, o której możecie poczytać na stronie katechezadobregopasterza.pl lub posłuchać podcastu na wiecejnizedukacja.pl. Korzystam również z książki Barbary Surmy ,,Ja jestem Dobrym Pasterzem" oraz ,,Potencjał duchowy dziecka. Doświadczenia z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat." Sofii Cavalletti. Tę ostatnią ciężko zdobyć, radzę jej szukać na aukcjach internetowych. 

Może spodoba Ci się również

7 komentarze

 1. Nie znałam tych książek,a wydają się bardzo ciekawe i przystępnie napisane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki są bardzo przystępnie napisane i posiadają przejrzystą grafikę.

   Usuń
  2. Witam serdecznie


   Dziekuje za ciekawy i szczegolowy artykul.
   Jezeli moge spytac: gdzie zakupila Pani te 2ksiazeczki o MSZY SWIETEJA dla dzieci
   (3-7latki)?
   Jakie byly mniej wiecej ceny ksiazeczek?

   Dziekuje serdecznie za odp
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Książki można kupić w księgarni internetowej bonito.pl za około 10zł i 5zł.

   Usuń
 2. Świetne propozycje. Niedługo będziemy mogli sięgnąć do tej pierwszej. Sama powoli szykuje się do zgłębienia KDP. Książki czekają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zabrać się za KDP wcześniej, przygotowanie pomocy trochę trwa. Żałuję, że szybciej nie poznałam tej metody.

   Usuń
 3. Lubię takie książki. Przejrzyste, czytelne. Baedzo ciekawe peopozycje. Zapraszamy do nas. ;)

  OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram