Przewodniki po Wrocławiu dla dzieci.

06:25

Gdy wybieram się do jakiejś miejscowości po raz pierwszy, lubię najpierw poznać jej historię. Po przeprowadzce do Wrocławia kupiłam sobie mapę i książkę ,,Obce miasto Wrocław 1945 i potem" Gregora Thuma, która ukazała mi dzieje tego pięknego miasta. W ramach projektu ,,Przygody z książką" chcę wam przybliżyć przewodniki po Wrocławiu dla dzieci. Naliczyłam ich sześć i wybrałam trzy moim zdaniem najciekawsze, dostosowane do różnych grup wiekowych.

Szlakiem wrocławskich krasnali.
W książce przedstawiono sylwetki najpopularniejszych krasnali, które na dobre się tutaj zadomowiły. Wrocławska rodzina krasnali liczy już ponad trzystu członków. Przewodnik jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Konieczna jest pomoc osoby dorosłej, która przeczyta krótki tekst opisujący krasnala i zachęci do wykonania zadania nawiązującego do charakterystycznych cech skrzata.
Przewodnik ,,Szlakiem wrocławskich krasnali" Krzysztofa Głucha może służyć pomocą przy rodzinnym zwiedzaniu. Chęć odnalezienia kolejnego krasnala zmotywuje nawet marudnego malucha. Na wytrwałych czeka dyplom Poszukiwacza Wrocławskich Krasnali i pamiątkowa pieczęć, a po powrocie do domu można powspominać przeżytą przygodę przy dołączonej do książki kolorowance z naklejkami. 

Zwiedzaj z nami krasnalami.
Trochę starsze dzieci, które potrafią już pisać zainteresuje przewodnik Elizy Piotrowskiej ,,Wrocław. Zwiedzaj z nami krasnalami". W książce przeplatają się zdjęcia współczesnego miasta z rysunkami autorki, tekst jest bardziej rozbudowany niż w ,,Szlakiem wrocławskich krasnali". Dziecko może poznać historię powstania miasta, jego herb, geografię, najważniejsze zabytki oraz miejsca szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Niestety na ósmej stronie wystąpił błąd w nazwie rzeki. Do Ogry wpadają cztery rzeki Bystrzyca, Widawa, Oława i Ślęza, a nie Ślęża (to nazwa góry). Słowo Ślęża zostało powtórzone dwukrotnie, więc nie jest to raczej błąd w druku. Musimy się zastanowić, czy chcemy zwiększać przed dzieckiem swój autorytet poprawiając przewodnik. W publikacji zamieszczono mapę centrum miasta z zaznaczonymi obiektami, które zostały przedstawione w publikacji. Zabrakło jednak ich dokładnych adresów.


Wrocławski Szlak Młodego Turysty
Justyna Rapacz napisała przewodnik dla nieco starszego i bardziej wymagającego turysty ,,Wrocławski Szlak Młodego Turysty. Na tropie wrocławskich tajemnic." Autorka proponuje przygodę detektywistyczną, polegającą na rozwiązywaniu tajemniczych zagadek miasta. Książka jest stylizowana na stary dokument, pełen szyfrów, które utworzą hasło. Znajdziemy w nim rzetelne informacje o najważniejszych muzeach, budynkach, kościołach i mostach we Wrocławiu. Czy wiedzieliście, że w Ossolineum można znaleźć rękopisy sprzed 700 lat dokumenty wystawione przez królów i książąt polskich, utwory polskich poetów i pisarzy takie jak: ,,Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, ,,Potop" Henryka Sienkiewicza, ,,Chłopi" Władysława Reymonta. Znajduje się tutaj też jedno z pierwszych wydań ,,O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika. Dla wytrwałych odkrywców czeka nagroda od wydawcy książka ,,Szlakiem wrocławskich legend", ale o tych historiach opowiem innym razem.

Artykuły, które ukazały się na innych blogach w ramach ,,Przygody z książką" znajdziecie tutaj.

Może spodoba Ci się również

12 komentarze

 1. Nie jestem z Wrocławia.
  Ale po przeczytaniu recenzji nabrałam ochoty by odwiedzić to miasto - czym prędzej :-D hehe
  Dzięki !
  i Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne, jak w końcu się wybiorę do kuzyna - może jak się zrobi trochę cieplej, to na bank kupię jedną z nich dla chłopców i odnajdziemy wszystkie krasnale!

  OdpowiedzUsuń
 3. z naszego tegorocznego wyjazdu do Wrocławia Janek przywiózł "Zwiedzaj z nami krasnalami." - nie jestem zachwycona tą książeczką, ale na "WSMT..." był jeszcze za młody, z pierwsza książeczka, o której piszesz nie przekonała mnie grafiką...
  miałam tez mały przewodnik dla dorosłych i porównywaliśmy z J. rzeczywistość ze zdjęciami
  ale i tak mapa z pierwszego zdjęcia była w użyciu najczęściej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tych wszystkich przewodnikach brakuje mi dobrej mapy ale z drugiej strony wiadomo, że dzieci nie zwiedzają same a rodzice dysponują mapą.

   Usuń
 4. Ooo super, mamy w domu tylko tę pozycję Wrocław. Zwiedzaj z nami krasnalami i dziewczyny bardzo ją lubią. Ale zamówię im tę z kolorowanką! Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny jest ostatni przewodnik " Wrocławski szlak młodego turysty" , widać, że dopracowany pod każdym względem.
  W Gdyni też ostatnio został wydany przewodnik dla milusińskich, oprowadza po miejskich zakamarkach rybka :) Może niebawem opiszę na swoim blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę wypatrywać Twojego wpisu, chętnie poznam przewodniki z innych miast.

   Usuń
 6. Fajne zestawienie :) Uwielbiamy wrocławskie krasnale - koniecznie muszę zakupić "Szlakiem wrocławskich krasnali" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie wybieramy się do Wrocławia z dziećmi, chętnie skorzystam z podpowiedzi, książki już zamówione! Zwiedzanie mam nadzieję będzie dużo bardziej atrakcyjne:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy przewodniki dla dzieci, chętnie coś takiego kupię dla swoich dzieci, aby zainteresowały się bliżej swoim miastem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna forma wprowadzenia dzieci w historię miasta. Ja także swoim dzieciom chętnie coś takiego kupię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny pomysł z tym "krasnalowym" przewodnikiem. Uprzedzam jednak, krasnali we Wrocławiu z roku na rok przybywa! :)

  OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram