Apostołowie Miłosierdzia

21:23

Z okazji Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka Wydawnictwo Święty Wojciech wydało w jednym tomie biografie trzech świętych z Polski, którzy odznaczyli się wielkim miłosierdziem. 
Eliza Piotrowska, autorka serii książek dla dzieci Święci Uśmiechnięci, opowiada wierszem o wybitnych postaciach przedstawiając ich życie od narodzin na ziemi do narodzin dla nieba. Dzięki tej serii święci ukazują się jako ludzie z krwi i kości, którzy dzięki zaufaniu Bogu pokonywali trudności, a nagrodą za wytrwałość, pokorę i miłość było życie wieczne.

Wszyscy trzej święci z tomu Apostołowie Miłosierdzia są mi bardzo bliscy. Brat Albert Chmielowski jest patronem mojej rodzinnej parafii, jego biografia była pierwszą jaką przeczytałam o świętym. Czasami w parafii gościły siostry Albertynki, które opowiadały jak starają się wprowadzać w życie przykład brata Alberta. Siostra Faustyna załatwiła mi kiedyś pracę, serio. Rodzicom polecam lekturę jej Dzienniczka (do pobrania TUTAJ) i biografię ,,Siostra Faustyna. Biografia Świętej." Ewy K. Czaczkowskiej. Jan Paweł II wiadomo - niezaprzeczalny autorytet. 

Wracając do książki. Adam Chmielowski późniejszy brat Albert miał dość skomplikowane życie i przebył długą drogę do powołania zgromadzenia Albertynów. Autorka ujęła rozterki i perypetie przyszłego świętego, wszystkie ważne etapy jego życia. Akcja biegnie szybko, poznajemy wiele faktów. Nagromadzenie nazwisk i miejsc może niektórych zniechęcić, ale dzięki temu poznajemy kontekst historyczny i możemy sobie zdać sprawę z tego, że przyszły brat Albert zmienił swoje życie u progu wielkiej sławy.

Helena Kowalska, przyszła siostra Faustyna pochodziła z ubogiej rodziny, miała skończone tylko trzy klasy szkoły podstawowej, była bardzo pracowita i ciekawa świata. Możemy poznać jej rozterki dotyczące wstąpienia do zakonu oraz determinację po podjęciu decyzji. Przeczytamy o trudnym życiu w zakonie, wielkiej miłości Jezusa i Jego prośbach skierowanych do niepozornej zakonnicy.

Przedstawienie Jana Pawła II było chyba największym wyzwaniem. Z książki dowiemy się, że lubił sport, góry i teatr, nie bał się ciężkiej pracy i oceny innych. Autorka kilka razy podkreśla jego pokorę, prostotę, brak przywiązania do rzeczy materialnym i oddanie Bogu.
W książce zamieszczono przypisy oraz krzyżówki, w których dzieci mogą sprawdzić ile zapamiętały z lektury. Apostołowie Miłosierdzia to dobry pomysł na prezent.

Książka recenzowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Święty Wojciech.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram