Św. Wojciech - Śladami pierwszego patrona Polski.

16:01

Święty Wojciech był skromnym i odważnym biskupem. Tak po ludzku patrząc jego życie było przegrane, jednak historia pokazała, że postawa świętego przyniosła owoce.
Longina Cywińska wraz z Marią Trelą podjęła się przybliżenia młodemu czytelnikowi życia św. Wojciecha Sławnikowica. Muszę przyznać, że kiedy zobaczyłam zapowiedź tej książki spodziewałam się lekkiej i nieco lukrowanej historii. Jednak autorka podeszła do tematu bardzo ambitnie. Narratorem opowieści jest Franek, który zafascynował się osobą św. Wojciecha i stara się zrozumieć jego wybory. Wraz z rodziną podróżuje po Czechach i Polsce odwiedzając miejsca, w których przebywał św. Wojciech. Dzięki temu poznaje nie tylko biografię świętego, ale również kontekst historyczny i kulturowy. Wraz z Frankiem czytelnik dowiaduje się jakie były zależności polityczne, w jaki sposób nawracano pogan i dlaczego bp Wojciech nawracał słowem i dobrym przykładem, bez używania przemocy. Autorka wykorzystała okazję do wyjaśnienia fragmentów Ewangelii i nauki Kościoła np. chłopcu rodzi się siostrzenica, cała rodzina przygotowuje się do uroczystego włączenia dziecka do wspólnoty Kościoła, co stwarza sytuację do rozmowy o sensie sakramentu chrztu świętego i tego jak on wyglądał 1000 lat temu, a jak odbywa się obecnie. Wyjaśnia również słowa i zwyczaje, które współczesnemu młodemu czytelnikowi mogą sprawić trudność. Początek lektury wymaga cierpliwości i skupienia, ale potem pióro staje się lżejsze. 
Książka nie kończy się na śmierci św. Wojciecha. Autorki przedstawiają również bohaterską postawę Urbana Thelena, który podczas II Wojny światowej uratował relikwie pierwszego patrona Polski. 

Św. Wojciech często zmieniał miejsce pobytu, zachęcam więc aby podczas czytania zaznaczać na mapie Europy miejsca, w których przebywał. Najlepiej byłoby jednak zapakować książkę do plecaka i wyruszyć w drogę tak, jak Franek.
Ilustracje wykonała Elżbieta Kidacka. 
Książka posiada Nihil Obstat i Imprimatur.
Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa Św. Wojciech.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram