Kobieta i mężczyzna Boska miłość

20:06

Niektórzy zarzucają księżom i zakonnikom, że niepotrzebnie wypowiadają się na temat życia w małżeństwie, ponieważ jego problemy znają tylko z teorii. Jednak duchowni dzięki pracy z parami mogą dokładnie poznać trawiące je problemy. Stanąć z boku i stać się mediatorem, doradcą, który obiektywnie i z miłością wesprze małżonków w trudnych chwilach. 

O. Joachim Badeni OP był niezwykłym człowiekiem, dominikaninem. Do późnej starości zachował entuzjazm i głęboką mistyczną więź z Bogiem. Przez kilkadziesiąt lat był duszpasterzem akademickim, dzięki czemu poznał tysiące młodych ludzi, którzy przychodzili do niego z sercowymi kłopotami. Wielu z nich zawdzięcza mu konkretną pomoc. Nie bez przyczyny powstało powiedzenie ,,Tylko Badeni dobrze Cię ożeni". 

Książka ,,Kobieta i mężczyzna. Boska miłość" jest zapisem rozmowy Sylwestra Szefera z 95-letnim o. Joachimem, który pomimo różnych dolegliwości związanych z wiekiem dzieli się swoim entuzjazmem i mądrością. W książce nie brakuje odpowiedzi na trudne pytania, zabawne anegdoty i historie z życia dominikanina. Kilka odpowiedzi szczególnie mnie zaciekawiło np. gdy Ojciec dzieli się historią odkrywania swojego powołania lub tłumaczy jak on rozumie stwierdzenie, że miłość między mężczyzną a kobietą może być obrazem więzi człowieka z Bogiem: 
,,Bardzo często on wie, co ona myśli. Albo ona wie, co on myśli. Przenikanie myślą, czyli rodzaj mistyki, i to jakiej mistyki! (...) Mąż, gdy jest zakochany w żonie, to czuje ją wszędzie, w całym mieście. (...) Co chwilę odszukuje swoją ukochaną w różnych kobietach, które przechadzają się po ulicy. Cały rynek, cały Kraków jest, jak gdyby, pod władzą tej kobiety." (s.40)

S. Szefer zadaje też pytanie jak mamy rozumieć teksty biblijne o poddaniu kobiety i szacunku wobec swojego męża: ,,W kochającym się małżeństwie żona staje się jakby częścią świadomości męża i jest właściwie poddana części własnej świadomości, która znajduje się w nim. Żona widzi w mężu coś z siebie samej. Poddaje się mężowi jak sobie samej. W ramach tej tajemniczej jedności bycia wzajemnie w sobie, znika to poczucie komenderowania, zarządzania żoną jak kucharką, która gotuje na zamówienie, wszystko robi na zamówienie." (s.80)

Na pytanie co robić kiedy czujemy, że miłość do męża/żony przygasa o. Joachim odpowiada bardzo prosto modlić się o miłość do współmałżonka, a ona przyjdzie. Uzasadnia swoje tezy wieloma przykładami z życia, których był świadkiem. Jest konkretny i stanowczy, pełen miłości i troski. 
Zapis tego wywiadu polecam szczególnie narzeczonym i tym, którzy zastanawiają się czy ich małżeństwo ma jeszcze sens.
Jeśli chcesz przeczytać tę lub inne książki z mojej biblioteczki napisz w komentarzu na blogu pod tym wpisem: Poproszę ....(tytuł książki) oraz swoje imię i nazwisko, a na adres mithrimr@gmail.com prześlij adres do wysyłki. Kto pierwszy ten lepszy. Jedna osoba może poprosić tylko o jedną książkę. Książkę wysyłam tylko na terenie Polski. Wszystkie książki są w dobrym stanie.
1) Kobieta i mężczyzna Boska miłość o. Joachim Badeni
2) Kobieta w podróży Roma Ligocka
3) Pieśń słoneczna Róży Bluszcz Jan Grzegorczyk - odesłane
4) Wszystko w porządku Szymon Hołownia i Marcin Prokop - odesłane

Może spodoba Ci się również

13 komentarze

 1. Poproszę "Pieśń słoneczna Róży"
  Ewa Skowronek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest już w drodze. Miłego czytania :)

   Usuń
  2. Witam dziś dostałam "Pieśń..." Ślicznie dziękuje i pozdrawiam.

   Usuń
 2. Poproszę "Wszystko w porządku"Sylwia Przybyła

  OdpowiedzUsuń
 3. Poproszę Kobieta i mężczyzna Boska miłość o. Joachim Badeni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę prześlij na adres mithrimr@gmail.com swoje dane do wysyłki.

   Usuń
  2. Nie otrzymałam adresu do wysyłki więc dam szansę innym.

   Usuń
 4. Poproszę o Wszystko w porządku
  Pozdrawiam,
  Edyta Krzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wcześniej poprosiła o tę książkę Sylwia.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Agata
  poproszę o książkę Kobieta i mężczyzna Boska miłość o .Joachim Badeni

  OdpowiedzUsuń
 7. Poproszę "Kobieta w podróży" Bernarda Grabska

  OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram