Leon i jego nie-zwykłe spotkania

19:02

Chcę Wam przedstawić trzy książki przybliżające dzieciom osoby niepełnosprawne. Autorka serii Agata Battek od trzynastego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Jest pomysłodawcą i założycielką fundacji VERBA. Ta organizacja zajmuje się edukacją i działalnością społeczną, która służy przełamywaniu stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do różnych grup społecznych. 

Tytułowy bohater serii, Leon, jest żądnym przygód młodym człowiekiem. Lubi rozwiązywać zagadki i spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi, Maksem i Leną. W każdej z książek dołącza do nich dziecko z niepełnosprawnością. W ,,Wyprawie na zamek" Maks zaprasza na wycieczkę Filipa, który porusza się na wózku inwalidzkim. W ,,Nocy w namiocie" do paczki dołącza niewidoma Helenka, która zaskakuje wszystkich swoją zdolnością rozpoznawania nocnych odgłosów. W części trzeciej, ,,Wycieczka do jaskini", dzieci poznają głuchą dziewczynkę posługującą się językiem migowym. Wszystkie opowiadania są utrzymane w pogodnej i emocjonującej atmosferze. Autorka ukazuje, że niepełnosprawni mogą uczestniczyć w przygodach tak jak inne dzieci i nie należy ich się bać, wstydzić lub się od nich izolować.

Książki bardzo spodobały się mojemu trzylatkowi i pomogły mi w rozmowie z dzieckiem na temat niepełnosprawności. Na stronie fundacji www.fundacjaverba.org.pl dostępne są również kolorowanki do wydruku. Cały pakiet można zakupić przez stronę internetową fundacjiMoże spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram