Małomówny i rodzina

19:20

Małgorzata Musierowicz debiutowała książką dla młodzieży pt. ,,Małomówny i rodzina" w 1975 roku. W 1990 roku autorka poprawiła tę książkę i na prośbę swoich czytelników włączyła ją w serię tzw. Jeżycjady, choć jak sama przyznaje jest to trochę naciągany zabieg.

Tytułowa rodzina to wdowa wychowująca trójkę niesfornych dzieci i babcia. Wszyscy przeprowadzają się na wieś, gdzie dołącza do nich... kurczak Franek Małomówny. Rodzina otrzymuje mieszkanie nad biblioteką, gdzie będzie pracowała mama. Poprzedni właściciel pozostawił tam skarb, który przyciąga różne podejrzane typy. Dzieci szybko aklimatyzują się na wsi, są żądne wiedzy i przygód. Dzięki swojemu sprytowi i oczytaniu są na dobrej drodze do rozwikłania zagadki. Autorka pisze bardzo ciepło i zabawnie o rodzinie. Przez dom Ptaszkowskich przewijają się dzieci, dalsza rodzina, miejscowy doktor i milicjant, jest gwarnie i kolorowo. Najstarszy syn Munio uwielbia wtrącać do rozmowy cytaty klasyków. 

Książka spodoba się szczególnie dzieciom ze starszych klas szkoły podstawowej lubiących detektywistyczne zagadki. Rodzice mogą być spokojni, pociechy nie znajdą tu nieprzyzwoitych treści, straszydeł ani nachalnej magii.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

  1. Sporo moich koleżanek kojarzy dzieciństwo z książkami Pani Musierowicz. A ja, choć naprawdę sporo czytałam, nie znam jej twórczości. Może przy Synku nadrobię braki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja wraz z mężem też teraz nadrabiam. Zastanawiamy się jak to się stało, że jej wcześniej nie znaliśmy.

      Usuń

Facebook

Instagram