Tato! Gdzie ja mam te plemniki?

18:03

Każde dziecko prędzej czy później przechodzi etap ,,Mamo, Tato, a dlaczego?!". Pojawiają się też pytania o ciało, skąd się wziąłem na świecie lub mniej filozoficznie: ,,Mamo czy mogę te cukierki?", pokazując na prezerwatywy przy kasie. Jak odpowiednio do wieku odpowiedzieć maluchowi na te pytania podpowiada Marek Babik. Autor licznych publikacji naukowych z zakresu wychowania seksualnego, twórca i realizator warsztatów o tej tematyce, przeznaczonych dla nauczycieli i wychowawców. Nie wylicza tu wszystkich możliwych sytuacji i nie podaje gotowych formułek, ale pokazuje pewien styl wypowiedzi. 

Maluchowi szukającemu odpowiedzi na nurtujące go pytania powinniśmy przede wszystkim okazać szacunek i zrozumienie. Należy pamiętać, że dwulatek nie patrzy na sprawy intymne tak jak dorosły i jego pytania nie mają podtekstu seksualnego, a są po prostu oznaką ciekawości świata. Co ciekawe, nie trzeba od razu wykładać maluchowi całej anatomii człowieka i opisywać z wielką dokładnością np. momentu zapłodnienia. Dobrze jeśli odpowiedź dorosłego jest jak najkrótsza i konkretna. Ewentualnie przy kolejnych dociekaniach możemy rozwinąć temat. Autor oparł swój tekst o rozmowy z wieloma rodzicami, którzy uczestniczyli w jego warsztatach, dzięki czemu pokazuje jak może przebiegać rozmowa z dzieckiem. 

Marek Babik radzi również jak chronić własną intymność przed ciekawością dziecka tak, aby ono nie czuło się odrzucone i chętnie przychodziło do nas z kolejnymi pytaniami. Szczególnie cenną uwagą dla mnie było, aby narządy płciowe nazywać zgodnie z ich nazwą medyczną, ewentualnie powszechnie znaną jak np. siusiak. Może to bardzo pomóc w ustalaniu  czy dziecko było molestowane. 

Książkę poleciła mi koleżanka, która pracuje w poradnictwie rodzinnym, a ja reklamuję ją dalej. Uważam, że warto aby przeczytał ją każdy kto ma do czynienia z dziećmi, szczególnie tymi w wieku przedszkolnym. 

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram