Trzy sposoby na przeczytanie Pisma Świętego

21:28

Skończył się Tydzień Biblijny, którego celem jest zachęcenie do czytania Pisma Świętego bo ,,nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa". Pomyślałam, że podzielę się trzema sposobami na przeczytanie Biblii, które wypróbowałam. Zanim jednak zaczniemy czytać, musimy wybrać tłumaczenie, których jest dość sporo. Jeśli należysz do Kościoła Rzymskokatolickiego i chcesz mieć pewność, że tekst który czytasz jest zgodny z jego nauką, sprawdź czy na początku Biblii widnieje informacja ,,Nihil obstat" i/lub Imprimatur. Najpopularniejszym tłumaczeniem jest Biblia Tysiąclecia wydawnictwa Pallotinum. To to samo tłumaczenie, które jest używane podczas Mszy Świętej. Przez niektórych nazywana biblią tysiąca błędów, ponieważ jej tekst jest bardzo uładzony. Osobiście lubię tłumaczenie z wydawnictwa Świętego Pawła (widoczne na zdjęciu). Wiele osób chwali Biblię Jerozolimską za dokładne przypisy. 

Sposób 1. Czytanie po kolei.
Bierzemy do ręki Pismo Święte i czytamy jak każdą inną książkę, strona po stronie. Gdy przebrniemy przez Stary Testament jest już z górki. Czytając przez 15 minut dziennie powinniśmy skończyć przed upływem roku.

Sposób 2. Lectio divina.
Jeśli nie chcemy traktować Pisma Świętego jak zwykłej opowieści, polecam lectio divina. Dzięki tej metodzie możemy wgryźć się w duchowe znaczenie Pisma, odnieść do swojego życia i wsłuchać się w to co chce Ci przez nie powiedzieć Bóg. O tym jak to zrobić opowiada o. Adam Szustak w nagraniu, które możecie odsłuchać tutaj. Pomocne w modlitwie są również książki ks. Krzysztofa Wonsa.

Sposób 3 Przeczytaj Biblię w rok.
W listopadzie natrafiłam na rozpiskę fragmentów Pisma Świętego z podziałem na każdy dzień. Pomysłodawca proponuje codziennie przeczytać jeden psalm, fragment ze Starego Testamentu i z Nowego Testamentu. Mnie taka tabelka bardzo mobilizuje i nawet jeśli opuszczę jakiś dzień, udaje mi się to nadrobić. Obecnie mam zaległe dwa dni, ale to chyba nieźle biorąc pod uwagę, że w międzyczasie urodziłam trzecie dziecko. W grudniu 2018 dam Wam znać, czy udało mi się przeczytać całość. Więcej o tej formie czytania Pisma Świętego możecie przeczytać na stronie mezczyzniwewroclawiu.pl.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram