DOKTA Opowieść o Wandzie Błeńskiej

20:19

Postanowiłam, że w październiku przybliżę dzieciom temat misji. Na początku wytłumaczyłam czym są misje i jak można im pomóc. Czytaliśmy razem dwumiesięcznik ,,Moje pismo TĘCZA" (nie mylić z LGTB) i zapoznaliśmy się z Dobrą Fabryką. Dopełnieniem w tym temacie stanowiła książka Elizy Piotrowskiej o znanej poznańskiej lekarce. Książka napisana jest w formie pamiętnika. Mały chłopiec Mukisa znajduje pamiętnik swojej mamy, która pisała go jako dziewczynka i zamieszczała w nim opisy spotkań z Doktą, chrześcijańską lekarką z Polski, która przyjechała leczyć ludzi.
Opowieść zapisana w formie pamiętnika pomaga małym czytelnikom zaprzyjaźnić się z głównymi bohaterami i przeżywać przygody, które miała Wanda Błeńska, czyli Dokta, bo to jej afrykańskie imię. Razem z nią poznajemy realia życia w Ugandzie, odwagę i hart ducha nie najmłodszej już lekarki. Po latach również Mukisa spotyka się z główną bohaterką i wymienia z nią korespondencję listowną. Ilustracje Elizy Piotrowskiej nawiązują do kultury afrykańskiej i pomagają wczuć się w ten świat.

Książka o Dokcie może stać się bazą do przyswojenia wielu informacji np. wraz z dzieckiem możemy poszukać Afrykę i Ugandę na globusie, dowiemy się czym był trąd, jakie zwierzęta żyją na tym kontynencie, kim jest misjonarz i jak można go wesprzeć, a nawet wysłać do misjonarza list tak jak Mukisa. A przede wszystkim, że marzenia o przygodzie się spełniają, trzeba tylko mieć szeroko otwarte oczy.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram