Książki na Wielkanoc

21:26

Co roku mam zamiar napisać specjalny post o książkach na czas Wielkanocny. Nie udaje mi się to, więc w tym roku postanowiłam napisać po świętach. W końcu radość ze Zmartwychwstania nie powinna kończyć się w Wielkanocny Poniedziałek. Książki, które chcę wam zaproponować są na tyle wartościowe, że warto się z nimi zapoznawać niezależnie od okresu liturgicznego. 

Wielkanocna historia

Autor Juliet David
Ilustracje Elina Ellis
Wydawnictwo Jedność
Książka zawiera dwadzieścia krótkich rozdziałów napisanych na podstawie Ewangelii, od wjazdu Jezusa do Jerozolimy do wniebowstąpienia. Prostemu tekstowi towarzyszą kolorowe, czytelne ilustracje. Myślę, że szczególnie spodoba się przedszkolakom.


Świętujemy Wielkanoc

Autor Karine - Marie Amiot
Ilustracje Florian Thouret
Wydawnictwo Jednosć
Adaś i Basia to rodzeństwo w wieku przedszkolnym. W Wielki Piątek znajdują rannego ptaszka i postanawiają się nim zaopiekować. W Niedzielę Zmartwychwstania ptaszek jest już zdrowy i można go wypuścić na wolność. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w Triduum Paschalnym oraz przygotowują smakołyki.


Baranek zwany Miłość
Autor Milly Bennitt
Ilustracje Bishoy Gendi
Wydawnictwo Dawida
Tę książkę wypatrzyłam kilka lat temu na targach książki. Zwróciłam na nią uwagę, ponieważ jest w  nietypowym formacie i przedstawia Chrystusa jako baranka. Bóg Ojciec, Tatuś jest przedstawiony jako kolorowe tornado i przezroczyste ręce. Autorka ukazuje historię stworzenia, moment wygnania ludzi z raju i przyjście Zbawiciela, który oddaje życie aby, każdy mógł być z Ojcem w niebie. Autorka podkreśla, że Bóg, który jest miłością jest z nami i kocha każdego człowieka. Krótki rymowany tekst ciekawie oddają ilustracje.

Dzieci poznają Wielkanoc

Tekst Barbara Baffetti
Ilustracje Giusi Capizzi
Wydawnictwo Jedność
Głównymi bohaterami tej niewielkiej opowieści są Dawid i Błażej, żyd i chrześcijanin. Chłopcy nawzajem opowiadają o tym jak w ich wierze obchodzi się święta. Dzięki temu poznajemy historię narodu wybranego i łatwiej zrozumieć, dlaczego Jezus spożywał paschę. Dowiemy się czym jest przaśny
 chleb charoset, maca, paschał, i jak obchodzi się Triduum Paschalne. Myślę, że warto uzmysłowić dziecku, że Jezus żyjąc na ziemi funkcjonował w konkretnej kulturze i religii. Poznanie kultury żydowskiej uwrażliwia na innych, a pogłębienie wiedzy o tym, w co się wierzy przyczynia się do wzmacniania wiary.


Wielkanocny elementarz
Autor Aleksandra Polewska
Ilustracje s. Adriana Anna Miś CSS
Wydawnictwo Rafael
W tej niewielkiej książce w formacie kieszonkowym znajdziemy podstawowe informacje o tym, czym jest Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, Pascha, jak Kościół świętuje Wielkanoc oraz co oznaczają rzeczy, którymi przystrajamy nasze domy w czasie świąt.
Wielkanocne opowiadania o zającach
Autor Marta Kicińska
Ilustracje Maria Szmatuła 
Černe
Wydawnictwo Inspiredu Sp.Z. O.O. czyli KREDA
W książce zawarto dwa opowiadania o tym, dlaczego zając jest związany ze świętami Zmartwychwstania Chrystusa oraz jeden wiersz o zającu. To jedyna znana mi opowieść dla dzieci o zającu wielkanocnym w ujęciu chrześcijańskim, a nie tylko wiosenno-czekoladowym. Książka jest tylko w formie e-booka, ale format pdf umożliwia jej wydrukowanie. Ilustracje w stonowanych kolorach nie obciążą naszego tonera.
Świętujemy Wielkanoc
Autor ks. Bogusław Zeman SSP
Opracowanie graficzne Anna Kawecka 
Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła
Autor dokładnie wyjaśnia znaczenie poszczególnych dni w Wielkim Tygodniu, poświęca sporo miejsca opisując części liturgii Triduum Paschalnego. Możemy skorzystać z rytuału śniadania wielkanocnego i pomysłów na świąteczne zabawy. Dowiemy się, czym jest biała niedziela i dlaczego okres Wielkanocny nie kończy się we wtorek, ale trwa 50 dni. Polecam raczej dla starszych dzieci.
Wielkanoc. Komiks i biblijne łamigłówki.
Redakcja wspólna.
Wydawnictwo Jedność
Minikomiks opowiadający o życiu Jezusa od wjazdu do Jerozolimy do zmartwychwstania. Do każdego rozdziału dołączono zadania aktywizujące dla przedszkolaka. Jest to ciekawa alternatywa dla króliczkowych wyklejanek z marketu.
Wielkanoc w rodzinie
Praca zbiorowa
Wydawnictwo Inspiredu Sp.Z. O.O. czyli KREDA
Wielkanoc w rodzinie. Od Niedzieli Palmowej do uroczystości Zesłania Ducha Świętego podobnie jak Wielki Post w rodzinie jest dokładnym przewodnikiem od Niedzieli Palmowej do Zesłania Ducha Świętego. Znajdziemy w nim podpowiedzi jak nie zapomnieć o tym co najważniejsze, czym jest Pascha i Hagada, dlaczego święcimy pokarmy, jakie dawniej były zwyczaje i tradycje. Podjęto również temat miłosierdzia i jego konkretnej realizacji. Dzięki dołączonym obrazom w Wielkim Tygodniu kilkukrotnie robiłam z dziećmi studium obrazu. Bardzo nam się spodobała taka wersja obcowania ze sztuką. Teraz kontynuujemy ten temat poznając obrazy Wyspiańskiego. Książka jest w formie e-booka, co umożliwia załączenie do niej np. aktywnych linków do pieśni wielkanocnych. Ponadto znajdziecie tam modlitwy, wiersze, przepisy, cytaty i kolorowanki.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram