Tajemnica Fatimy

17:28

W tym roku przypada setna rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji chciałam przeczytać jakąś książkę, która przypomniałaby mi historię trzech pastuszków. Jednak kiedy zobaczyłam ilość tytułów wydanych w ostatnim czasie stwierdziłam, że znalezienie tej jedynej będzie dość trudne i zaniechałam tego pomysłu. Kilka miesięcy później koleżanka dzieliła się ze mną swoimi refleksjami po przeczytaniu książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikońia ,,Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku.". Postanowiłam ją przeczytać i rzeczywiście się nie zawiodłam. Ogólnie znałam historię objawień w Fatimie, ale tak szerokiego spojrzenia jeszcze nie czytałam. 
13 maja 1917 roku trzem biednym pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi ukazuje się Matka Boża i oznajmia, że będzie się z nimi spotykała co miesiąc o tej samej porze aż do 13 października. W tym czasie Matka Boża prosi o odmawianie różańca za grzeszników i pokutę. Obiecuje nawrócenie Rosji  jeśli ten kraj zostanie oddany pod Jej opiekę. Niepiśmienne dzieci na początku nie wiedzą nawet czym jest ta Rosja, myślą, że to zwierze z gospodarstwa, które się tak wabiło. Hiacynta i Franciszek umierają w dzieciństwie, zaś Łucja dożywa późnej starości a jej główną misją jest nakłonienie papieża aby poświęcił cały świat, a szczególnie Rosję, Matce Bożej.

Autorzy książki bardzo dokładnie wyjaśniają dlaczego Rosja ma się nawrócić. Jak toczyła się historia Rosji i Portugalii na lata przed pierwszym objawieniem, w trakcie, i po zawierzeniu świata Maryi. Matka Boża przestrzegała przed niszczycielską plagą komunizmu, który najgorszą postać przyjął za czasów rządów Lenina. To on jako pierwszy na świecie wprowadził prawo do aborcji na życzenie, bezproblemowe rozwody, które można było otrzymać bez powiadamiania małżonka, prawo każdego mężczyzny do seksu trzy razy w tygodniu z jakąkolwiek kobietą, przymusowe tworzenie związków patchworkowych, przymus dodatkowej pracy w niedzielę tak aby nie było czasu na praktyki religijne, morderstwa, donosy, wielki głód. Głównym założeniem było stworzenie posłusznego ludu i świata bez Boga. Niestety polityczna poprawność przez lata nie pozwalała Stolicy Apostolskiej wypełnić prośby Matki Bożej z Fatimy. Pojawiały się inicjatywy lokalnego Kościoła w Portugalii, po których pojawiały się promyki nadziei na zatrzymanie komunizmu, ale największa zmiana dokonała się dopiero po akcie zawierzenia świata przez papieża Jana Pawła II i cały Kościół.
G. Górny i J. Rosikoń przedstawiają również Polskie wątki współgrające z orędziem Matki Bożej Fatimskiej. Przywołują postać św. S. Faustyny, o. Maksymiliana Kolbego i oczywiście św. Jana Pawła II. 

Publikacja zawiera kalendarium, mapy i wiele zdjęć dokumentalnych. Autorzy skupiają się na konkretach, bez wodolejstwa, gdybania i zawiłego języka. Całość jest przestawiona przystępnie i ciekawie. Myślę, że może zainteresować zarówno starszych jak i młodych czytelników, którzy nie pamiętają czasów komunizmu.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram