Kredkami do Nieba

19:34

Dwa lata temu rozpoczęłam poszukiwania książki o niedzielnej liturgii słowa, która byłaby przedstawiona w sposób zrozumiały dla przedszkolaka ale nie infantylny. Tych pomocy wcale nie ma tak dużo, nie jest łatwo mówić do dzieci o wierze i rzeczach których, nie ma co ukrywać, czasem sami nie ogarniamy. Koleżanka poleciła mi ,,Kredkami do Nieba". Na początku trochę byłam sceptyczna, nie chciałam kolejnego zbioru. Okazało się jednak, że ta książka to coś więcej.

W 2011 roku Dorota Łoskot - Cichocka, artysta plastyk zajmująca się malarstwem sakralnym i ilustracją książek dziecięcych oraz Anna Moszyńska, anglistka, nauczycielka, autorka książek dla dzieci, z których każda ma po czworo dzieci, postanowiły prowadzić zajęcia dla dzieci przybliżające niedzielną ewangelię. Ta oddolna inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem i tak powstała grupa ,,Kredkami do Nieba". Co tydzień, przed niedzielną Eucharystią autorki wraz z dziećmi czytały Ewangelię oraz rozmawiały na jej temat, potem następowała modlitwa w ciszy i dopiero wtedy przechodzono do zajęć plastycznych inspirowanych usłyszanym Słowem. Na podstawie tych spotkań powstała seria ,,Kredkami do Nieba. Zajęcia plastyczne inspirowane niedzielną Ewangelią" wydawnictwa Bernardinum.

ABC
Rok liturgiczny w Kościele Katolickim rozpoczyna się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu. Czytania mszalne z niedzieli zmieniają się co trzy lata mamy więc rok A,B i C. W pierwszą niedzielę Adwentu w 2018 roku rozpocznie się rok C. Dlatego właśnie seria ,,Kredkami do Nieba" obejmuje trzy części. Przy zakupie zwróćcie uwagę na prawy dolny róg okładki, znajdują się tam oznaczenia, którego roku liturgicznego dotyczy dane wydanie. Poza niedzielnymi czytaniami dodano dodatkowe święta np. Święto Objawienia Pańskiego, Zwiastowania, Wszystkich Świętych. Okresy liturgiczne zaznaczone są przy numerach stron paskiem odpowiedniego koloru tzn. Adwent i Wielki Post fioletowo, święta na biało, okres zwykły na zielono.

Każdy temat został podzielony na cztery działy:
- Zanim przeczytamy Ewangelię - rodzic lub nauczyciel znajdzie tu podpowiedź jak przeprowadzić wprowadzenie do Ewangelii.

- Czytamy Ewangelię - fragment Ewangelii możemy przeczytać bezpośrednio z książki lub wyszukać w Piśmie Świętym, gdyż umieszczono również sigle.
- Rozmowa o Ewangelii - tu inspiracje do rozmowy z dziećmi na temat usłyszanego Słowa. Sporo konkretnych pytań i wniosków.
- Zajęcia plastyczne - obok instrukcji i listy potrzebnych przyborów zamieszczono zdjęcia prac dzieci.

Co nam to daje?
Książki ,,Kredkami do Nieba" pomagają przygotować się do Mszy Świętej dzieciom i dorosłym. Nam nie zawsze udaje się wypełnić wszystkie zaproponowane w książce punkty, ale sam fakt że staramy się co tydzień czytać przed Mszą św. Ewangelię jest dla dzieci ważny. Często w czasie liturgii Słowa mówią ,,o, teraz to co czytaliśmy w domu". Dzieci lubią brać udział w czymś co już znają. Ja też na tym korzystam, bo zanim przeczytam tekst dzieciom, sama się z nim zapoznaję, razem z nimi się modlę i zastanawiam nad znaczeniem tego co usłyszałam. 


Jeśli jeszcze się wahacie czy zainwestować w tę serię zajrzyjcie na stronę www.kredkamidonieba.com. autorki co tydzień zamieszczają tam konspekt do Ewangelii.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

  1. Dziękuję za polecenie! Zakupione i czekam aż przyjdzie. To wydawnictwo w ogóle ma bardzo fajne pozycje dla dzieciaków:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego wydawnictwa mamy i lubimy książki o Mszy świętej :)

      Usuń

Facebook

Instagram