Inne, różowe życie

20:15

Amanda Eriksson jest autorką serii o rezolutnej dziewczynce, która jest ciekawa nowych doświadczeń.
Inne życie
Narratorką jest kilkuletnia dziewczynka; nie znamy jej imienia. Wiemy, że mieszka tylko z mamą i często odwiedza ją dziadek, z którym ma dobre relacje. Pewnego ranka budzi się zupełnie zielona z zazdrości, ponieważ uważa, że jej kolega Mateusz ma lepsze życie od niej. Jego mama jest zawsze ładnie ubrana, mają piękny dom, a na śniadanie jedzą naleśniki. Dziewczynce i jej dziadkowi udaje się przekonać obie mamy do zamiany dziećmi. Mateusz mieszka z mamą dziewczynki, a główna bohaterka z rodziną kolegi. Już pierwszego dnia okazuje się, że w drugiej rodzinie wcale nie jest tak fajnie jak sobie wyobrażała. Tata Mateusza chrapie i wciąż czyta gazetę, naleśniki są słone, nie można grać w domu w unihokeja aby nie zniszczyć cennych przedmiotów i trzeba chodzić wcześnie spać. Po dwóch dniach odzyskuje swój kolor i jest gotowa wrócić do swojej mamy, która ciągle chodzi w dresie, i domu, w którym każde krzesło w kuchni jest inne. 

Autorka stara się pokazać, że warto doceniać to co się ma, a trawa u sąsiadów wcale nie jest bardziej zielona. Tylko dlaczego pełną rodzinę ukazuje jako tę gorszą?

Różowe życie
Podczas spaceru dziewczynka zauważa piękny różowy samochód. Jest przekonana, że należy do księżniczki. Zastanawia się, jak to jest być księżniczką. Przy pomocy dziadka farbuje swoje ubrania na różowo i dekoruje pokój różnymi akcesoriami dla dziewczyn. Podczas kolejnego spaceru dochodzi do wniosku, że te stroje dla księżniczek są niepraktyczne, a różowy kolor nie jest dla niej. 
                                        
Zdjęcie okładki pochodzi ze strony wydawnictwa, ponieważ oddałam książkę do biblioteki i zapomniałam o fotach. Poszukując tej grafiki natrafiłam na tekst jakiejś feministki, która zachwycała się treścią tej książki i jej antyseksistowskim przesłaniem. Trochę się uśmiałam. Ja też nie lubię różu i staram się nie otaczać nim córki ze względów estetycznych, a nie feministycznych. 

Z tej serii jest jeszcze ,,Czarne życie"; jeśli będzie w bibliotece to ją wypożyczę, ale zanim przeczytam ją dziecku zrobię to sama, bo coś mi się wydaje, że autorka wyznaje nieco inne wartości niż ja.

Może spodoba Ci się również

1 komentarze

Facebook

Instagram