Wojna - czyli jak dziecko przeżywa rozwód.

16:42

,,Wybucha wojna. Inga nie wie, kto ją wpuścił do domu, nie wie do końca, kto ją zaczął. Mama? Tata?"

Książka, o której chcę wam dziś opowiedzieć powstała z inicjatywy Ośrodka Pomocy Rodzinie w Norwegii. Gro Dahle wraz ze swoją córką ilustratorką Kaią Dahle Nyhus w prostych słowach i przejmujących obrazach, ze zrozumieniem dla dziecięcych uczuć przedstawiły historię dziewczynki, która przeżywa rozwód rodziców. 

Na początku jest miło, jasno, bezpiecznie. Inga lubi gdy rodzice się śmieją i bawią razem z nią i młodszym rodzeństwem. Inga nie lubi, kiedy rodzice się kłócą ,,Wtedy Inga chowa się w pokoju, kryje się w kryjówce i czeka aż wszystko minie. Bo mija"; ale nie tym razem, ponieważ wychodzi na jaw, że Tata ma kochankę i wtedy do domu wkracza wojna Mamy i Taty. Ilustracje stają się coraz ciemniejsze, przerażające, atmosfera robi się gęsta, brak tchu. Inga jest dzielna, opiekuje się młodszym rodzeństwem, jest grzeczna, bo wierzy, że jak będzie się dobrze zachowywać to Tata wróci i nastanie pokój. Wszystko co robi, robi z poczucia winy i z nadzieją, że tę sytuację da się jeszcze naprawić.
Ale mijają dni, tygodnie, miesiące. Wojna jakby przycichła, ale nie w głowie Ingi. Ona nie może spać, jeść, uczyć się, ma dość bycia żołnierzem Taty i Mamy, dość opiekowania się rodzeństwem i nowym dzieckiem Taty. Ta sytuacja sprawia, że Inga się załamuje. Potrzebuje bardzo dużo czasu aby móc zacząć myśleć o czymś innym niż wojna rodziców.
Ta książka mogłaby stanowić syntezę niejednego wykładu z psychologii. Nie wiem dla kogo ona jest bardziej, dla dorosłych czy dla dzieci. Młody odbiorca przeżywający to co główna bohaterka może poczuć, że nie jest sam, że inne dzieci też mają takie problemy i czują podobnie. Dla rodziców, nie tylko tych rozwiedzionych, może stanowić ostrzeżenie. Każda, nawet mała domowa sprzeczka odbija się negatywnie na dziecku i sprawia, że nie czuje się ono bezpiecznie. Warto pamiętać aby, jeśli już się nam zdarzyło posprzeczać przy dziecku, to również przy nim wypowiadać słowa pojednania. 

Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa Ene Due Rabe.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

  1. ..... książka, jest to dobre uzupełnienie do konfliktów które są coraz bardziej widoczne w zmieniającym się społeczeństwie.

    OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram