Rut i Miriam niezwykłe kobiety Starego Testamentu

19:53

W serii Płatki ukazały się dwie nowe części opisujące życie szczególnych kobiet w Starym Testamencie: ,,Rut. Przyjaciółka" i ,,Miriam. Tancerka".
Narratorem historii jet Maryja, która przybliża małemu Jezusowi dzieje Jego przodków. Autorka Antonella Anghinoni czerpała inspiracje z Pisma Świętego oraz tradycji i legend żydowskich. Ilustracje wykonała Alessandra Montovani. Zawarte w książce dodatki pomagają zaktywizować dzieci i utrwalić zdobyte wiadomości. Przy ich pomocy można przeprowadzić np. temat tygodnia, wspólnie z dzieckiem przygotować potrawę charakterystyczne dla izraelitów, śpiewać i tańczyć przy psalmach i innej muzyce z tej kultury, wykonać prace plastyczne proponowane w każdej z części, a na koniec pobawić się papierowymi lalkami tworząc dla nich stroje wg własnego projektu. 
Rut Przyjaciółka
W tej części Maria wraz z małym Jezusem przygotowuje się do święta Szawuot. Podczas świętowania odczytuje się całą księgę Rut. Rut słynęła z pięknej urody, pracowitości i dobrego serca. Kiedy była małą dziewczynką, ojciec sprzedał ją aby służyła bóstwu. Kiedy miała zostać złożona w ofierze Bóg ją ochronił i prowadził do wyzwolenia. Rut pomimo ciężkich doświadczeń i śmierci męża pozostała wierna Bogu i opiekowała się swoją teściową, za co została wynagrodzona. Ta część serii Płatki jest chyba najpoważniejsza. Autorka wspomina tu o składaniu ofiar z dziewczynek, na szczęście bez drastycznych szczegółów, ale musimy być przygotowani, że dzieci będą chciały o nie zapytać. Wrażliwsze dzieci mogą się tym przejąć. W książce oprócz wesołych ilustracji wpleciono również komiksy, które uatrakcyjniają treść i pomagają w jej zapamiętaniu. W dodatkach zamieszczono wyjaśnienie na czym polega święto Szawuot, skąd wzięła się tradycja jedzenia ciastek podczas święta, przepis na ciasto, tutorial torby oraz papierową lalkę przedstawiającą Rut z ubraniami do wycięcia. 
Rut Przyjaciółka
Rut Przyjaciółka

Miriam Tancerka
Maria przygotowuje się do uczty sederowej i święta Pesach. To dobra okazja do zaznajomienia Jezusa z tradycją obchodzenia tych świąt. Matka szczególnie zwraca uwagę na Miriam, starszą siostrę Mojżesza, która zazwyczaj nie jest eksponowana. Dzięki temu zabiegowi czytelnik może zaznajomić się z okolicznościami narodzin Mojżesza i jego pobytu na dworze faraona oraz misją powierzoną przez Boga. Dlaczego Miriam nazwano tu tancerką? Po przejściu przez morze Miriam jako pierwsza zaczęła tańczyć na cześć Boga i dziękować Mu za ocalenie. Podczas długiej wędrówki do Ziemi Obiecanej Miriam uległa pysze i zazdrości, przez co skłóciła swoich braci. Zrozumiała jednak swój błąd. W książce poświęcono trochę miejsca, aby omówić skutki wypowiadanych przez nas złych słów.
Na końcu książki znajdują się dodatki: słownik dotyczący hebrajskiej wieczerzy paschalnej, przepis na marmoladę spożywaną podczas uczty sederowej, wskazówki jak zrobić bębenek na którym grała Miriam oraz papierowa lalka z ubraniami do zaprojektowania i wycięcia.
Miriam Tancerka

Książki zrecenzowane dzięki uprzejmości Wydawnictwa Święty Wojciech.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram