Bajki bez barier

17:00

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych ,,Światełko" wydało serię ,,Bajki bez barier" przedstawiające życie dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i chorobami. Książki zostały napisane z myślą o przedszkolakach i uczniach klas 1-3. Aleksandra Chmielewska pisze przystępnym językiem i nawiązuje do spraw bliskich każdemu dziecku. Autorka bardzo subtelnie i konkretnie podpowiada dzieciom i rodzicom, jak należy się zachować wobec chorej osoby. Pozycje z tej serii pomagają zrozumieć i dzięki temu zaakceptować chore dzieci. Niestety, książki w wersji papierowej są trudno dostępne i można je znaleźć głównie w bibliotekach. Wersja elektroniczna jest udostępniona za darmo na stronie fundacji. Trzeba najechać kursorem na dział Projekty i wybrać interesującą nas część. W momencie kiedy to piszę wydano 15 tytułów. Udało mi się wypożyczyć trzy tytuły w wersji papierowej. Trochę się zastanawiałam czy duża ilość tekstu i poważny temat nie jest zbyt trudny dla mojego trzylatka. Jednak syn bardzo uważnie przysłuchiwał się historii dzieci i często przynosił je aby mu jeszcze raz przeczytać. Ilustracje wykonała Agnieszka Ostrowska. Na środku każdej książki znajduje się rozkładana plansza przedstawiająca, jak dziecko z daną chorobą odbiera świat. Pomyślano również o rodzicach i nauczycielach, zamieszczając na końcu książki informacje na temat omawianej niepełnosprawności oraz propozycje zabaw integracyjnych.

Leo i Nela - bajka o niepełnosprawności ruchowej. 
Historia Neli jeżdżącej na wózku inwalidzkim jest przedstawiona z punktu widzenia Leo - jej psa serwisowego. Leo informuje czytelnika, jakie zachowania sprawiają dziecku przykrość i zwraca uwagę, że dziecko, które ma chore nogi jest równie inteligentne jak dzieci zdrowe. Jego Pani lubi, kiedy pyta się ją o zgodę na poprowadzenie wózka, a podczas rozmowy zachowuje taki odstęp, aby głowa jej i drugiej osoby znajdowała się na tej samej wysokości. Na początku widzimy Nelę bardzo smutną z powodu niezrozumienia i dziwnych zachowań otoczenia. Na szczęście w trakcie spaceru poznaje chłopca, który staje się jej przyjacielem.

Tajemnica znikających ciasteczek - bajka o chłopcu z zespołem Downa
Tę historię opowiada dziewczynka, która ma młodszego brata z zespołem Downa. Przyznaje, że ciężko mieć młodszego brata, ale z drugiej strony bez niego byłoby smutno, i wymienia co lubią robić razem. Podczas wspólnego wyjścia do parku tłumaczy innym dzieciom, dlaczego jej brat inaczej wygląda i się zachowuje. Podczas pikniku w tajemniczych okolicznościach znikają ciastka i to właśnie chory Mikołaj pierwszy zauważa złodzieja.

Bursztyn - bajka o niewidomej dziewczynce.
Karolina wraz z rodzicami musi się przeprowadzić. W nowej miejscowości czuje się trochę zagubiona, bo nikogo nie zna. Pewnego dnia zauważa na placu zabaw dziewczynkę pochyloną nad książką i wodzącą palcami po kartkach. Zaintrygowana podchodzi bliżej, i tak poznaje Alę, która od urodzenia jest niewidoma. Ala pokazuje nowej koleżance, jak osoba, która nie widzi odbiera świat. Wyjaśnia do czego jest jej potrzebna biała laska, co to jest alfabet Braila i jak spożywa posiłki. 

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram