Przygody Fenka

17:22

Szukałam książek o emocjach, które w przystępny sposób przybliżają przedszkolakom ten trudny temat i natrafiłam na serię książek o Fenku. Zacznę od minusów:
- grafika jest trochę ...hm kwadratowa i pstrokata
- głównymi bohaterami są zwierzęta udające ludzi. Co jakiś czas natrafiam na artykuły, w których autorzy udowadniają, że małe dzieci lepiej odbierają ludzi, a mimo to częściej można spotkać książki z gadającymi zwierzętami; nawet podręczniki nie są wyjątkiem. U nas rozwiązaliśmy to w ten sposób, że poszliśmy do zoo poobserwować prawdziwego fenka i dowiedzieliśmy się w jakich warunkach żyje.

Dlaczego więc kupiłam tę książkę, a później dokupywałam kolejne części serii? Ponieważ:
- podejmują tematy, których nie znajdziemy w innych popularnych seriach np. jak docenić to co się ma, dlaczego należy oszczędzać wodę, czym są wyrzuty sumienia, smutek. Szczególnie cieszę się z części ,,Tęsknota" w której tata Fenka musi wyjechać na kilka dni. Jest sporo książek o tym jak pożegnać się z rodzicami w przedszkolu, ale jeszcze nie znalazłam publikacji, która pomagałaby zrozumieć dziecku, że tata wychodzi do pracy.

U dołu każdej ze stron zamieszczono pytanie do tekstu lub rysunku. Na końcu książki znajdują się podpowiedzi dla rodziców i nauczycieli jak ciekawie spędzić czas z dzieckiem, czego dziecko dowie się po lekturze danej książki oraz wypowiedź eksperta współpracującego przy tworzeniu danego tematu. Wydawnictwo promuje również czytanie globalne. Wybrane trzy wyrazy w tekście są zaznaczone na czerwono, a ze strony www.fenek.pl można pobrać karty z tymi wyrazami. Nie do końca jest to zgodne z zamysłem G. Domana, gdyż jest za dużo tekstu na stronie. Na www. fenek.pl są dostępne darmowe scenariusze zajęć i karty pracy współgrające z książkami o małym lisku. 

Tę serię szczególnie polubiła moja trzylatka, pięciolatek rzadziej po nią sięga. Więcej tytułów znajdziecie na www.fenek.pl


Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram