Książki na Wielki Post

20:16

 

Chciałabym Wam dziś polecić kilka książek, które mogą pomóc w przeżywaniu Wielkiego Postu z dziećmi. Nie przerabiajcie wszystkich na raz. Wybierzcie jedną i włączcie ją do codziennej lektury.

Na początek przypomnę książkę, o której już pisałam TUTAJ ,,Idziemy za Tobą przez Wielki Post i Zmartwychwstanie" Doroty Łoskot - Cichockiej i Marty Kity.

Listy na pustyni czyli o Wielkim Poście i Triduum Paschalnym dla dzieci (i nie tylko). Tekst Dominika Stadnicka - Strzembosz. Ilustracje Marcin Strzembosz. 

Pokaźnych rozmiarów książka została podzielona na trzy części: 

- Zanim się zacznie - w której wyjaśniono podstawowe pojęcia na temat Wielkiego Postu.

- Wielki Post - składa się z 44 rozdziałów na każdy dzień Wielkiego Postu (wraz z niedzielami). Autorka w prostych słowach wyjaśnia Ewangelię z danego dnia. Przykłady mogą być najbliższe uczniom szkoły podstawowej. Na zakończenie każdego rozważania możemy przeczytać odpowiedź głównego bohatera w formie listu do Pana Boga. Młodsze dzieci ucieszą się z naklejki w formie znaczka do przyklejenia na narysowanej kopercie.

- Trzecia część dotyczy Triduum Paschalnego. Dziecko dowie się z niej czym jest Triduum i jaki jest sens świąt. Książkę polecam szczególnie dzieciom, które chcą bliżej poznać Ewangelię i wprowadzić ją w życie.

Kalendarz Wielkopostny Barbara Garczyńska w dwudziestu historiach przybliża młodszym dzieciom duchowy sens Wielkiego Postu i Zmartwychwstania. Duże ilustracje i krótkie rozdziały pomogą małemu czytelnikowi skupić się na trudnych tematach. W podsumowaniu każdego rozdziału znajdują się pytania do rozmowy z dzieckiem, cytaty do omówienia, a dla starszych sigle biblijne do odszukania i przeczytania w Piśmie Świętym. 
Autorka przedstawia życie rodziny, która przygotowuje się do Wielkanocy. Przedszkolaki nie wszystko rozumieją i zasypują rodziców pytaniami. Moim dzieciom podobała się taka forma. Mnie ta książka momentami męczyła i wydawała się przegadana i mało konkretna, ale ostatecznie to dzieciom ma się podobać. Ta publikacja może stanowić dobre uzupełnienie przeżywania Wielkiego Postu. Rozdziałów jest o połowę mniej niż dni Wielkiego Postu, więc nie będziemy do tyłu jeśli zdarzy nam się jakiś opuścić. Książka zawiera imprimi potest. Ilustracje wykonała Ewelina Jaślan - Klisik.


Wielki Post w rodzinie

Ekipa KREDY stworzyła e-booka o przeżywaniu Wielkiego Postu, który podejmuje ten temat z różnych stron. Oczywiście najważniejsze są duchowe przygotowania. Możemy również poznać dawne zwyczaje z różnych stron Polski, zmiany w przyrodzie, ważne święta występujące w tym czasie. To co mnie się podoba najbardziej to konkretne pomoce do różnych aktywności z dziećmi np. zadania do kalendarza wielkopostnego, drzewo Jezusa, podpowiedzi jak rozmawiać z dziećmi, spis książek na Wielki Post, cytaty, obrazy. Jeśli nie macie czasu lub ochoty na przekopywanie Internetu, to kompendium jest dla was. Książka jest dostępna tylko w formie e-booka, ale to ma swoje plusy, ponieważ możecie sobie wydrukować np. cytat lub kalendarz w takim formacie, w jakim wam wygodnie. Jest tutaj tyle różnych propozycji, że wystarczy inspiracji na kilka lat.

Życzę Wam i Waszym pociechom owocnego przeżywania Wielkiego Postu. 

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram