Ptaki i liście naturalnej wielkości

19:24

Przeglądając ofertę księgarni internetowej zauważyłam ciekawe książki, dzięki którym w łatwy sposób można rozpoznać ptaki i drzewa. Obie już wypróbowaliśmy podczas spaceru w parku. Poręczny format zmieści się nawet do torebki. Dobre zdjęcia i przyjemny matowy papier sprawia, że naprawdę chce się sięgnąć po tę książkę. 

Ptaki w ogrodzie - jak je rozpoznać
Celem tej książki jest pomoc w rozpoznaniu 60 ptaków najczęściej występujących w ogrodach dzięki zdjęciom naturalnej wielkości. Na początek czytelnik może się zapoznać z podstawowymi informacjami dotyczącymi obserwacji ptaków, tego jak stworzyć im dobre warunki i zachęcić do odwiedzania ogrodu. Ptaki podzielono na trzy grupy wg wielkości:
- ptaki wielkości kosa lub większe; jeśli nie mieszczą się całe na stronie, dodatkowo zamieszczono zdjęcie ptaka w całości
- ptaki wielkości wróbla
- ptaki wielkości modraszki lub mniejsze.
Szybkie odnalezienie interesującego nas gatunku umożliwia ilustrowany spis treści na wewnętrznej stronie okładki ze skrzydełkami. Gdy już odnajdziemy ptaka, możemy przeczytać o jego charakterystycznych cechach, różnicach między samcem a samicą, zwyczajach, długości życia, wydawanych odgłosach, okresie lęgowym, gniazdach i ilości składanych jaj. Prościej się już chyba nie da. Książka jest polecana przez dr Andrzeja G. Kruszewicza, a napisana przez Daniela Straussa.

Drzewa. Jak je rozpoznać po liściach. 64 liściaste i iglaste.
Książka Meike Boscha jest podobnie skonstruowana do tej o ptakach. Drzewa podzielono ze względu na wielkość liści:
- liście długości mniejszej niż 10cm
- liście od 10 do 15cm
- liście większe niż 15cm.
Drzewa iglaste mają swój osobny rozdział.
Podstawę w rozpoznawaniu drzew stanowią liście naturalnej wielkości; jeśli nie mieszczą się na kartce, obok znajduje się dodatkowe zdjęcie całego liścia. Po zidentyfikowaniu drzewa możemy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat danego gatunku takimi jak: pokrój, wysokość, kiedy zrzuca liście, owocowanie, wygląd korowiny, kraj pochodzenia. Na wewnętrznej stronie rozkładanej okładki znajduje się miara, która pomaga szybko zmierzyć znaleziony liść oraz ilustrowany spis treści. Dodatkowo na skrzydełkach umieszczono zdjęcia rzadko spotykanych owoców i szyszek, dzięki czemu będzie jeszcze łatwiej rozpoznać przed jakim drzewem stoimy. Oprócz tego z książki dowiemy się czym jest liść, dlaczego niektóre drzewa są zimozielone, jak patrzeć na drzewo oraz podstawowe terminy botaniczne określające liście.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram