Kielich krwi

16:08

Kilkanaście lat temu kupiłam książkę Zofii Kossak. Zupełnie nic nie wiedziałam o autorce. Byłam ciekawa historii o świętym Stanisławie ze Szczepanowa. Oczywiście znałam podstawowe informacje z lekcji historii i religii, ale pomyślałam, że może mi się przydać w pracy. Książka długo przeleżała na półce. Kiedy w końcu zaczęłam ją czytać, wiedziałam, że chcę więcej książek tej autorki.

Moje wydanie zawiera dwa obrazy sceniczne: Kielich krwi i Zlecenie oraz esej Boże motory. Pierwsza sztuka przedstawia moment, kiedy biskup, wysłuchawszy skarg ludzi, podejmuje rozmowę z królem. Jak to się kończy, wszyscy wiemy. Zlecenie to utwór przedstawiający między innymi moment, w którym Kinga i Jolenta (przyszłe święte) oraz Prandota, biskup krakowski odkrywają, że śp. bp Stanisław domaga się wyniesienia na ołtarze. 

Boże motory to opowieść o długim procesie beatyfikacyjnym spowodowanym niechęcią i niedowiarstwem duchowieństwa. Determinacja Polaków była ogromna, jednak sam kandydat musiał zainterweniować, aby przekonać Stolicę Apostolską. 

Te trzy utwory po raz pierwszy ukazały się razem w Polsce dopiero w 2004 roku. Wcześniej nie chciały się na to zgodzić władze komunistyczne. 

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram