Biografia Kardynała Wyszyńskiego

16:48

Jako nastolatka otrzymałam od znajomych sióstr zakonnych małą, przepisywaną na maszynie książeczkę ze słowami kardynała Wyszyńskiego do dziewcząt. Pamiętam, że czytałam ją wielokrotnie. Słowa Prymasa miały wpływ na mój sposób bycia. Później czytałam Zapiski więzienne i przemówienia. 

Postanowiłam, że przed beatyfikacją kardynała przeczytam jego biografię. Wybrałam pracę Ewy K. Czaczkowskiej. Wcześniej czytałam jej książkę o świętej Faustynie i się nie zawiodłam. Autorka jest bardzo dociekliwa, obiektywna. Czuć, że pisze z pasją i kronikarskim zacięciem. Nowe wydanie Biografii kardynała Wyszyńskiego zostało uzupełnione i poszerzone, na siedmiuset stronach daje jeszcze lepszy ogląd na postawę, życie prymasa i historię Kościoła w Polsce.

Podczas lektury wielokrotnie byłam zdziwiona, z jak wieloma przeciwnościami musiał się mierzyć i to nie tylko tymi oczywistymi, jakie występują podczas wojny czy w czasie komunizmu, ale również pochodzącymi od współpracowników, którzy nie raz go nie rozumieli, mieli inne poglądy na to jak ma wyglądać Kościół.
Sytuacja w kraju utrudniała także swobodny kontakt ze Stolicą Apostolską. 

Ta publikacja pomaga zrozumieć decyzje kardynała, które po ludzku są nielogiczne. Uzmysławia, że w Kościele instytucjonalnym jest wiele niuansów, wzajemnych sympatii i antypatii. W tym wszystkim kardynał pozostawał wierny swojej drodze. Przede wszystkim zależało mu na wierze zwykłych ludzi i na tym, aby nie zabrakło dla nich księży udzielających sakramenty. Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć też dzisiejszy Kościół. 

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram