Czy dać szansę Pomelo?

17:31

,,Pomelo i przeciwieństwa" Ramony Bădescu i Benjamina Chauda to nie jest książeczka, która ogranicza się do standardowego duży - mały, gruby - chudy, ciepło - zimno.
W tym obszernym zbiorze możemy znaleźć również mniej oczywiste porównania jak np. 'banalne - nietuzinkowe', 'coś - nie wiadomo co', 'okrutne - czułe', 'rozmyte - ostre', filozoficzne 'mieć - być', 'proste - skomplikowane'. W niektórych porównaniach autorzy puszczają oko do starszego czytelnika, który może śledzić zauroczenie Pomelo żabą.

Większość znaczeń jest bardzo ciekawie zilustrowana charakterystyczną kreską Benjamina Chauda, nad niektórymi rysunkami można się zamyśleć. Przyznaję, że nie rozumiem przeciwieństwa 'brzuchonóg - kabaczkowiec'. Za mało udane uważam 'chcesz? - masz!' jak dla mnie jest niesmaczne i kładzie cień na wesołą zabawę z tym tytułem.
Mojemu synowi bardzo podobał się Pomelo i często go przeglądał; ja miałam mieszane uczucia, ale postanowiłam dać szansę różowemu słoniowi. Przy kolejnej wizycie w bibliotece wypożyczyliśmy ,,Pomelo i kolory", ale tym razem nawet syn nie był szczególnie zachwycony. Owszem, grafika w tej części jest szczególnie ciekawa, ale czy naprawdę trzeba opisywać kolor żółty przez podobieństwo do siuśków?

Oba tytuły są raczej dla starszych dzieci, które znają już te pojęcia i potrafią zrozumieć to, co pomiędzy wierszami.

Może spodoba Ci się również

3 komentarze

 1. O ja bardzo lubię Pomelo i pana Chaud w szczególności. Głównie za absurdalne poczucie humoru :) Ale nie każdemu Pomelo przypadnie do gustu, to fakt. PS. mieliśmy 'Przeciwieństwa' z biblioteki i nie pamiętam tej stronki 'Chcesz-Masz", hmm, no nie pamiętam.. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubimy Benjamina Chauda głównie za Lalo z rodzinką, którego z pasją czytamy już chyba od roku.

   Usuń
 2. Niby proste a jakie udane. Według mnie czasami ta mniejsza, uboższa treść wnosi więcej... :) super pozycja!

  www.MartynaG.pl

  OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram