Tu powstała Polska. Kultura Piastów dla dzieci.

16:17

Kilka lat temu powstał ciekawy projekt Tu powstała Polska mający na celu przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, historię i kulturę z czasów powstawania naszego kraju.
W projekcie starano się przedstawić historię i zabytki Gniezna Ostrowa Lednickiego, Gieczu, Grzybowa, Trzemeszna, Mogilna, Inowrocławia, Kruszwicy i Strzelna. Jedną z inicjatyw w projekcie było stworzenie serii książek przybliżających dzieciom kulturę Piastów. Początkowo były one dostępne w wybranych szkołach i ośrodkach kulturalnych. Obecnie dzięki wydawnictwu Media Rodzina można je nabyć w całym kraju. Te cztery tytuły zostały napisane i zilustrowane przez Jarosława Grygucia. W każdym z nich na początku znajdziemy mapę Polski z wyróżnionymi obiektami, o których jest mowa w danej części. Opisy zabytków zawierają odnośniki, podpowiadające w którym z muzeów można odnaleźć dany eksponat. 
Takie rozwiązanie zachęca do odwiedzin w muzeach, można się tam wybrać z książką i porównać ilustrację z oryginałem. I na odwrót, ta seria może stanowić ciekawą pamiątkę z pobytu w muzeum, która posłuży na lata, nie kurząc się jak gadżety made in china. Szersze informacje o muzeach Ziemi Gnieźnieńskiej znajdziemy na ostatniej stronie.
Seria zmieści się do plecaka, została wydana bardzo starannie, nie jest ciężka, zawiera najważniejsze informacje przedstawione w interesujący i czytelny sposób. Zastosowano w niej trzy wielkości czcionek, co dobrze sugeruje ważność informacji i kolejność czytania. Choć ludzie na rysunkach są bardzo do siebie podobni, tak iż ma się wrażenie, że wszędzie jest ta sama osoba, to ilustracje zabytków i rzeczy są czytelne i dobrze oddają rzeczywistość.

Czasy wojów i rycerzy.
Pierwsza część serii Kultura Piastów dla dzieci przybliża nam zasady działania drużyny, dowiemy się kim byli tarczownicy, pancerni, jak tworzono ich ubrania i narzędzia walki, skąd na naszych ziemiach wzięli się rycerze oraz jak prowadzono wojny.

Jak budowano kościoły i pałace
Na Ziemi Gnieźnieńskiej znajduje się wiele zabytków architektonicznych związanych z dynastią Piastów. Wyszczególniono je na mapie wewnątrz książki, tak aby ułatwić dziecku odszukanie opisywanych szczegółów związanych z budownictwem. Budowle wznoszono korzystając głównie z granitu piaskowca, wapieni i gipsu. Autor dokładnie opisuje wieloletni proces wznoszenia murów, rozwój architektoniczny i rozmieszczenie pomieszczeń. Szczególnie ciekawie zostały przedstawione etapy powstawania Drzwi Gnieźnieńskich i rozbudowę Katedry w Gnieźnie, którą odbudowywano po pożarach trzykrotnie.

Życie w grodzie
Jarosław Gryguć kilka pierwszych stron poświęca wyjaśnieniom, jak powstawały grody. Jedna z ilustracji przedstawia misternie wznoszony wał najstarszej części grodu w Gnieźnie. Z tej części możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie przeciętnego mieszkańca, które zawody były szczególnie przydatne, na czym polegała uprawa roli, łowiectwo, hodowla i handel.

Na dworze króla
Książkę rozpoczyna opis okoliczności chrztu Polski, obrzędy, któremu poddał się Mieszko oraz sposób sprawowania Mszy świętej w tym czasie. Nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawienia postaci św. Wojciecha, Zjazdu Gnieźnieńskiego i ceremonii koronacji na króla. W tej ostatniej części poznajemy życie, które toczyło się na dworze np. zwyczaj wielodniowych biesiad, zadania króla i jego urzędników, czym były scriptoria oraz jak wybijano monety.

Lektura Kultury Piastów dla dzieci przypomniała mi coroczne wizyty na Ziemi Gnieźnieńskiej w dzieciństwie i pomogła uzmysłowić sobie, że odegrały one ważną rolę w mojej świadomości historycznej. Nic tak nie zapada w pamięć jak własne doświadczenie, a czytając książki z serii Tu powstała Polska. można dodatkowo utrwalić i usystematyzować wiedzę zdobytą podczas wakacyjnych wędrówek po Polsce. Polecam również stronę kulturapiastowdladzieci.pl

Książki recenzowane dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina.

Może spodoba Ci się również

5 komentarze

 1. Taka książka będzie na pewno fajnym prezentem dla przyszłego szkolniaka. Mój syn właśnie zaczął się interesować historią i często sięgamy po takie książkowe pozycje. Po recenzji widzę, że dużo ciekawych informacji zawiera wraz z ilustracjami. Czujemy się zachęceni :-)

  nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Super Recenzja !
  Jako dorosła osoba z chęcią sama bym sobie poczytała takie ładne książki z opisami i obrazkami !

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne publikacje! Powinno się obowiązkowo je omawiać na lekcjach w klasach 4-6. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzie można nabyć te książki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki z tej serii najlepiej szukać w księgarniach internetowych. Może tutaj się uda zakupić https://www.ceneo.pl/;szukaj-tu+powsta%c5%82a+polska

   Usuń

Facebook

Instagram