Powrót rzęsorka

17:35

,,Powrót rzęsorka" to trzeci tom Sagi o Ryjówce autorstwa Tomasza Samojlika. Komiks pełen humoru, grozy i ciekawie przemyconych wiadomości o życiu ryjówek oraz ich towarzyszy.
Autor jest doktorem Biologii i Nauk o Ziemi i przeprowadza badania archeologiczne w Puszczy Białowieskiej. Połączył swoją pasję do poznawania przyrody z talentem rysownika i od 2008 roku popularyzuje badania i wiedzę naukową za pomocą książek i komiksów dla dzieci i młodzieży. Jego najnowszym dziełem jest ,,Powrót rzęsorka". Komiks o bardzo dzielnych ryjówkach, którym zagraża Czarny Nieprzyjaciel, czyli człowiek który jak co roku wypala łąki. Niestety pożar rozprzestrzenia się na las, a rzeka wyschła gdyż bobry zbudowały na niej solidną tamę, i sytuacja robi się niebezpieczna. W dodatku król Odylec i jego matka Mordreda wolą raczej ratować swoją skórę niż pomóc ryjówkom i innym mieszkańcom lasu. Poczciwy Dobrzyk, jak samo imię wskazuje ma dobre i wrażliwe serce, i choć w końcu chciałby pożyć w spokoju jest gotów się poświęcić i ugasić pożar dla dobra innych. 

,,Powrót rzęsorka" to trzecia część przygód ryjówek, jednak nawet jeśli nie czytało się ,,Ryjówki przeznaczenia" i ,,Norki zagłady" to łatwo się w niej odnaleźć. Komiks czyta się z zaciekawieniem, co jakiś czas pojawiają się zabawne odniesienia do współczesnej kultury np. rapujący trubadurzy rozśmieszą niejednego czytelnika. Trochę naburmuszona bobrzyca chciałaby aby jej mąż częściej zajmował się rozpłakanym synem. Mędrcy przypominają mi Gandalfa. Pojawia się również wątek miłosny. Autor bardzo sprawnie wykorzystuje w fabule naturalne cechy głównych bohaterów, co pomaga w prosty sposób zapamiętać zwyczaje ryjówek żyjących w przyrodzie. Tomasz Samojlik posługuje się jasną dla młodego czytelnika formą i zabawną, przejrzystą kreską. Dla bardziej dociekliwych zamieszczono w tekście odnośniki do słownika na końcu książki, który pomaga jeszcze lepiej zrozumieć życie toczące się w przyrodzie. Ciekawy dodatek do książki stanowi również mapa w kształcie liścia.
Przy okazji lektury tego komiksu można podjąć z dzieckiem temat wypalania traw, a przy najbliższym spacerze po lesie zwrócić uwagę na żeremie, poszukać drzew obgryzionych przez bobry czy miejsc, w których mogą przebywać ryjówki, wybrać się nad rzekę i wypatrywać srebrzącego się rzęsorka. Przy tym komiksie dobrze spędzą czas zarówno zainteresowani przyrodą jak i ci, którzy jeszcze nie wiedzą, że świat tych małych istot może być fascynujący.
Czarna gwiazdka na żółtym tle oznacza, że dodatkowe informacje na ten temat znajdują się w słowniku na końcu książki.
Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa Kultura gniewu.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

  1. Człowiek uczy się całe życie. Teraz już wiem jak wygląda rzęsorek :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wcześniej nie wiedziałam nawet, że rzęsorek istnieje.

      Usuń

Facebook

Instagram