Osiołek Gamracy, Burek i tajemnicza Pani z Betlejem.

17:31

Osiołek Gamracy jest inny niż wszystkie osiołki, ponieważ nosi okulary. Marzy o samodzielnym wykonaniu jakiegoś bardzo ważnego zadania. Pewnego dnia nadarza się okazja do zrobienia czegoś bardzo ważnego.
Gamracy ma przewieść na swoim grzbiecie kobietę spodziewającą się dziecka aż do Betlejem. Podczas długiej drogi okazuje się, że jego problemy ze wzrokiem utrudniają mu podróż i będzie musiał skorzystać z czyjejś pomocy. Oprócz Pani podróżuje też Józef, pies Burek i sowa Zofia. Kiedy bohaterowie doznają zwątpienia i ogarniają ich złe myśli Pani śpiewa tajemniczą piosenkę

,,Są takie niespodziankowe
Ni to dary, ni to prezenty
Które trudno pojąć, 
Chyba, że, chyba, że..."

ciąg dalszy poznajemy dopiero na zakończenie opowieści. Jej śpiew i łagodność przemieniają nawet węże szukające zwady.

,,Osiołek Gamracy, Burek i tajemnicza Pani z Betlejem." o. Wojciecha Prusa OP to książeczka, która, choć niewielka, może stać się inspiracją do rozmowy na wiele ważnych tematów. Czy ładnie to tak wytykać palcami osoby noszące okulary? Czy warto być upartym, czy lepiej przyznać się do swojej słabości i poprosić o pomoc? Czy rzeczy i osoby są takie jak je widzimy, czy też za uciążliwym zachowaniem coś się kryje? Co działa lepiej krzyk czy bycie łagodnym? Jaką moc ma przebaczenie? 

Przedstawienie historii Bożego Narodzenia oczami zwierząt spodoba się maluchom. Starszym dzieciom można wyjaśnić znaczenie węża w Piśmie Świętym i zwrócić uwagę na Maryję, która ufa, że da się rozwiązać trudności.

Bardzo pogodne ilustracje wykonała Justyna Czyżak. W książce zamieszczono też nuty do piosenki śpiewanej przez Panią z Betlejem. 

Może spodoba Ci się również

4 komentarze

 1. W tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia najbardziej podoba mi się to, że świętuje się wspólnie z rodziną i najbliższymi. Żadne inne święta nie zachęcają tak bardzo do spotkań, bliskości, rodzinnych odwiedzin. Zdecydowanie zbliżają, a radosna atmosfera daje energię i potęguje radość z Wielkiego Dnia i Narodzin Jezusa Chrystusa.
  Kornelia

  OdpowiedzUsuń
 2. Gamracy mam tak na nazwisko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy kto ma jakies nagranie piosenki z tej książeczki?
  (Cokolwiek mp3, midi, lu coś innego)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że odpisuje dopiero teraz ale byłam w szpitalu. Pod tym linkiem piosenka jest wpleciona w opowieść autora https://www.youtube.com/watch?v=opgrvldc73Q

   Usuń

Facebook

Instagram