Zrozumieć Montessori

16:56

Małgorzata Miksza jest jedną ze współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Montessori, ukończyła różne, renomowane kursy z pedagogiki Montessori.
Książka jej autorstwa ,, Zrozumieć Montessori Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka." dobrze wpisuje się w coraz większe zainteresowanie tą pedagogiką w Polsce. Szczególnie pomocna może się okazać dla osób, które dopiero poznają sposób patrzenia Marii Montessori na dzieci. Autorka przedstawiła proces, jaki przeszła M. Montessori od pracy medycznej do fascynacji światem dziecka i tworzenia tego, co dziś nazywamy jej pedagogiką. Opisała koncepcje wychowania w kontekście rozwoju dziecka oraz wyjaśniła jak powinno wyglądać otoczenie wychowanków. 

To pierwsza książka odnośnie pedagogiki Montessori jaką przeczytałam. Wcześniej czerpałam swoją wiedzę ze stron internetowych. Jednak czułam, że nie posiadam odpowiedniego słownika, który pomógłby mi lepiej zrozumieć celowość niektórych działań. Z lektury ,,Zrozumieć Montessori" dowiedziałam się m.in. do czego służą brązowe schody i różowa wieża, dlaczego jest ważna polaryzacja uwagi i otwartość na wrażliwe fazy, jak włoszka rozumie wolność.
M.Miksza nie wyczerpuje tematu ale pozwala poznać filozofię Montessori i zastanowić się czy jest to droga, którą chcemy podążać.

Może spodoba Ci się również

1 komentarze

  1. Bardzo zaciekawiła mnie ta pozycja a powiem szczerze, że na temat filozofii Monstessori wiem bardzo niewiele - w zasadzie wcale. Cóż, mam okazję pogrzebać w necie i poszukać jakiś szczątkowych chociaż informacji.
    www.MartynaG.pl

    OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram