Córka Szklarki

20:44

,,Córka Szklarki" Agnieszki Grzelak to druga część cyklu Blask Corredo. Szklarka żyje spokojnie wraz z mężem i córką Mori, która nie jest zwykłą nastolatką. Ich spokój burzy tajemnicze zniknięcie grupy dziewcząt.
Pierwsza część książki to dobre studium na temat relacji rodzice - dziecko. Pomimo, że Szklarka już kilkanaście lat temu wyzwoliła się z wpływu instruktorek, to nadal boi się okazywać uczucia, szczególnie wobec swojej dorastającej córki. Mori wie jednak więcej niż przeciętne dziecko. Potrafi widzieć nawet skrywane emocje innych ludzi. Liczne zdolności zarazem ją fascynują i wzbudzają obawę czy zostanie zrozumiana i zaakceptowana przez innych. Widać, że autorka jest obeznana w psychologii (wraz z mężem psychologiem prowadzi wykłady dla rodziców). 

Nicią porozumienia między matką, a córką staje się wspomnienie Corredo. Mori marzy o przeżyciu przygód jakie miały miejsce w jej rodzinie dwanaście lat temu. Jej pragnienie po części się spełnia, jednak nie w takich okolicznościach, jak by chciała. Okazuje się, że gdzieś w świecie przeżyła grupa instruktorek, które postanawiają upomnieć się o swoje. Gdy czytelnikowi wydaje się, że już wszystko o nich wie, autorka kolejny raz nas zaskakuje. 

Z ,,Córki Szklarki" byłoby dobre rodzinne kino. Mamy tutaj relacje, przygodę, wkraczanie do innych światów. Główna bohaterka to dzielna dziewczyna, która nie traci ducha nawet w największych przeciwnościach. Gotowa do poświęceń, zdecydowana bronić słabszych wykorzystując do tego celu swoją moc. Rodzice odnajdą się w rozterkach przeżywanych przez państwo Sedun, a młodzież będzie dopingować bohaterską Mori. 

Książkę podobnie jak część pierwszą ,,Herbata szczęścia" czyta się jednym tchem. Autorka pisze bardzo czystym językiem, bez wulgaryzmów i tego wszystkiego co może zaśmiecać umysł. 

Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa W drodze.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

  1. Bardzo mnie interesuje aspekt psychologiczny opowieści :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest bardzo dobre zestawienie, można odpocząć przy fantasy jednocześnie nabywając wiedzę z zakresu komunikacji :)

      Usuń

Facebook

Instagram