O kobiecości

17:22

Jadwiga Pulikowska pracowała w Instytucie Biochemii PAN, gdzie obroniła pracę doktorską. Była zafascynowana swoją pracą, jednak odrzuciła propozycję ciekawego stypendium USA wybierając starania o dziecko, na które czekała dwanaście lat. W książce ,,O kobiecości" dzieli się swoimi refleksjami na temat akceptacji siebie jako kobiety, żony i matki.


Akceptacja siebie jako kobiety.
Pani J. Pulikowska przywołuje dane statystyczne mówiące o tym, że połowa kobiet w Polsce nie akceptuje swojej kobiecości. Zmusza czytelnika do odpowiedzenia na pytanie co wspaniałego jest w kobiecie. Autorka twierdzi, że jeśli kobieta szanuje samą siebie to swoją postawą wywiera duży wpływ na otaczające osoby i przymusza je, aby okazywały jej szacunek. Uświadamia kobietom, iż mają ogromną moc oddziaływania na mężczyzn. Kobiety np. mogą sprawić, że mężczyźni w ich towarzystwie będę się hamowali a nie chamowali.

J. Pulikowska poświęca też miejsce sprawie wychowania córek. Duży wpływ na to czy dziewczyna będzie znała swoją godność w dorosłym życiu ma postawa matki, która przeżywa swoją kobiecość jako coś radosnego. 

Akceptacja siebie jako żony
Istotne jest, aby zaakceptować siebie w roli żony i mieć świadomość, że od momentu ślubu najważniejszy jest mąż, a nie rodzice i dzieci. Nie oznacza to jednak, że żona bierze na siebie wszystkie rodzinno-domowe obowiązki, ale że robi w nich miejsce dla męża, włącza go w swoje życie.

Akceptacja siebie jako matki.
Autorka szczególną uwagę poświęca macierzyństwu w relacji do pracy zawodowej. Problemy, które pojawiają się na tej płaszczyźnie wynikają wg niej z tego, iż kobiety są wychowywane do pracy zawodowej, a nie do bycia w domu. Patrzenie J. Pulikowskiej na macierzyństwo bardzo ściśle wiąże się z relacją do męża. Podkreśla, że najważniejszym darem matki dla dziecka jest miłość do jego ojca, a swojego męża.

W zamyśle autorki ta książka nie miała wyczerpywać tematu ,ale pobudzać do refleksji i zachęcić do zadania sobie pytania jaką kobietą chcę być. Polecam ją szczególnie młodym dziewczynom, narzeczonym i mężatkom, może pomóc w zapoczątkowaniu rozmów z dorastającą córką.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram