Fajna Ferajna. Dzieci dzieciom o Powstaniu Warszawskim.

15:33

Monika Kowaleczko - Szumowska zebrała relacje o perypetiach ośmiu osób, które przeżyły Powstanie Warszawskie jako dzieci.
Na podstawie relacji zachowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmów, listów i innych materiałów podarowanych przez bohaterów tej książki lub ich przyjaciół autorka napisała opowiadania przybliżające młodemu czytelnikowi wojenne realia.

Młodzi powstańcy przedstawieni w tej książce mieli od 9 do 17 lat; często kłamali na temat swojego wieku aby zostać przyjętymi do oddziału. Choć rzadko dostawali broń do ręki, z narażeniem życia wykonywali bardzo ważne i odpowiedzialne zadania. Często wykazywali się bohaterstwem jak np. Mirek Jajko, który pod ostrzałem zdobył niemiecki pistolet czy Miki, który zgłosił się na ochotnika, żeby zanieść list do Niemców wzywający ich do poddania się. Jaga w czasie Powstania przebywała w grupie technicznej specjalizującej się rozbrajaniem niemieckich niewypałów i wykorzystującej je do produkcji granatów i butelek zapalających. Następnie awansowała na nocną łączniczkę szturmową. Meldunki przeniosła czterdzieści razy, za co otrzymała Krzyż Walecznych. Hipek jako czternastolatek z bronią w ręku przeprowadzał ludzi po kanałach i obsługiwał granatnik.
Opowiadania o Mirku (10 lat), Jadze (17 lat), Jureczku (9 lat), Mikim (13 lat), Kazimierzu (14 lat), Basi (13 lat), Hipku (14 lat) i Halusi (10 lat) tworzą ciekawą, niepozbawioną humoru historię napisaną językiem odpowiednim dla dzieci. Pominięto drastyczne szczegóły, ale tekst umożliwia wczucie się w przeżycia dzieci z 1944 roku. Książka zawiera małe słowniczki wyjaśniające słowa używane podczas Powstania. Teksty opatrzono czarno - biało - czerwonymi ilustracjami oraz zdjęciami bohaterów i Warszawy.

,,Fajna Ferajna" stanowi ciekawą lekturę nie tylko dla dzieci. Na jej podstawie nakręcono film pod tym samym tytułem. Patronat honorowy nad książką objęło Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo lubię historię i temat II Wojny Światowej. Chcę go przybliżać swoim dzieciom gdy podrosną, ten tytuł jest dla mnie cennym uzupełnieniem biblioteczki.

Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa BIS.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

  1. Pięknie wydana książka, mądrze opowiadająca o wojnie. Na pewno warto na nią zwrócić uwagę, aby porozmawiać z dzieckiem na tematy odległe i bardzo poważne bez patosu, też nie wzbudzając lęku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W książce zamieszczono zdjęcia Warszawy i jej mieszkańców co sprawia, że dziecko może sobie zdać sprawę, że te historie wydarzyły się naprawdę i nie są tylko fajną opowieścią. Wierzę, że po tej książce apetyt na historię wzrośnie.

      Usuń

Facebook

Instagram