Wanda Chotomska - Miotła i Ptak

17:04

Wanda Chotomska wciąż zachwyca, swoją twórczością sprawia wiele radości nie tylko dzieciom. Lektura jej książek to gwarancja dobrze spędzonego czasu dla całej rodziny.
,,Miotła i Ptak" to zaskakująca, optymistyczna i mądra opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Główni bohaterowie są trochę zagubieni w miejskiej dżungli. Ptak ma problem ze znalezieniem drzewa, na którym mógłby uwić gniazdo. Miotła postanawia mu pomóc, nie zraża się tym, że jest przeganiana z miejsca na miejsce i musi znosić wiele przykrości z powodu swojego pochodzenia. Z pomocą przychodzą Czarownice, które tutaj okazują się tymi dobrymi i uwielbiają czytać dzieciom do snu aby noc była jaśniejsza. Również dzieci nie przekreślają Miotły, ale dają jej ważne zadanie za sprawą którego w końcu znajdzie się miejsce na gniazdo dla Ptaka. Nie chcę zdradzać zakończenia, mnie chwyciło ono za serce.
Choć to książka o niewielkich rozmiarach, niesie ze sobą wiele treści i może stanowić dobrą bazę do podejmowania z dzieckiem takich tematów jak np.:
 • dyskryminacja ze względu na pochodzenie,
 • czym jest prawdziwa przyjaźń, czy byłbym w stanie tak wytrwale pomagać Ptakowi jak Miotła?
 • Dlaczego ważna jest wytrwałość w dążeniu do celu?
 • Dlaczego Miotła poświęciła się dla Ptaka?
 • Co mógł czuć Ptak gdy zobaczył co zrobiła dla niego Miotła?
Ciekawe w kolorystyce i formie  ilustracje wykonała Elżbieta Krygowska - Butlewska, która jest zarazem wydawcą książki. Takie połączenie sprawiło, iż powstała spójna, ponadczasowa opowieść dwóch osób, które z wielkim sercem tworzą literaturę przyjazną dziecku. Ten wysiłek został doceniony przez kapitułę 20. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która przyznała tej książce ,,Super Koziołka". ,,Miotła i Ptak" otrzymała również wyróżnienie w konkursie ,,Książka przyjazna dziecku" przyznawaną przez Muzeum Zabawek.
Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa Mila.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

 1. Ciekawe obrazki i teść wdzie jest mieszana wiersze i taki teks

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo jestem ciekawa zakończenia :-)
  P.S. To są najbardziej sympatyczne czarownice jakie kiedykolwiek widziałam ^ ^

  OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram