Krasnale i olbrzymy

18:41

Joanna Papuzińska w książce ,,Krasnale i olbrzymy" zabiera nas w podróż po historii swojej małej ojczyzny - warszawskiego Śródmieścia.
Opowieść zaczyna w momencie zakończenia II Wojny Światowej. Teraz nie jest już małą Asiunią, ale Joasią. Joasia opisuje krajobraz po wojnie, odbudowę stolicy i osiedlanie się wygnańców. Mimo trudnych wspomnień dziewczynka potrafiła cieszyć się małymi rzeczami, których dziś już się nie zauważa. Z radością opisuje swój powrót do szkoły, zabawy i rozwój miasta.

Dla Joasi i jej bliskich świat był pełen nadziei i radości do czasu, aż pojawiła się ,,Władza Ludowa" ,,Ta wielka, okropna baba była bardzo silna i potężna. Nam samym niby nic specjalnego nie robiła - na początku zdawało się nawet, że lubi dzieci." (s. 16). Autorka jak zwykle z lekkością dociera do młodego czytelnika i często w zabawny sposób opowiada jak wyglądało jej życie w PRL. Wymienia charakterystyczne wspomnienia dziecka z tamtego czasu: puste pułki w sklepach, błyszczące główki aniołków, wielkie czerwone lizaki (które nawet ja pamiętam), smutne miasto i zakaz rozmawiania na niektóre tematy.

Książka z pewnością zainspiruje dzieci do zadawania pytań rodzicom i dziadkom jak to dawniej było i będzie dobrym wstępem do poszukiwań rzeczy i miejsc pozostawionych przez wielką babę ,,Władzę Ludową". Śledzenie opowieści Joasi ułatwia mapa zamieszczona w książce. Do twórczej zabawy i ruchu mobilizuje m.in. opis gry w chłopka. Ilustracje wykonał Maciej Szymanowicz, którego styl idealnie pasuje do tej tematyki. Zresztą nie tylko do tej, każda zilustrowana przez niego książka jest niezwykła. W ,,Krasnalach i olbrzymach" najbardziej przejmującą dla mnie ilustracją jest ta przedstawiająca powracające lęki z czasów wojny, które nie chciały opuścić głowy dziecka.
Polecam tę książkę do rodzinnego wspólnego czytania, zaangażujcie dziadków i wraz z dzieckiem poproście ich o opowiedzenie swojej historii.

,,Krasnale i olbrzymy" zostały wydane wspólnie przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Literatura.
Książka recenzowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literatura.

Może spodoba Ci się również

3 komentarze

  1. Coś nowego dla odbiorcy, który czasy PRLu pozna na lekcji historii o wiele dokładniej, ale będzie już wiedział co to za "wielka baba" była. Ciekawa tematyka i doskonałe ilustracje zachęcają do sięgnięcia po książeczkę Joanny Papuzińskiej. Z pewnością do niej zajrzę.

    OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram