Przygoda Bycia Ojcem.

16:05


Tato.net wraz z Edycją św. Pawła wydało serię książek zatytułowaną ,,Przygoda Bycia Ojcem". Jej celem jest inspirowanie i wspieranie mężczyzn na poszczególnych etapach ojcostwa. Autor serii Ken Canfield porównuje ojcostwo do biegu w maratonie i wyróżnia w nim sześć etapów: przywiązanie, idealizacja, rozumienie, oświecanie, refleksja i dynamika pokoleń.

Pierwsza książka z serii ,,Tworzenie więzi. Dla ojców niemowląt." dotyczy pierwszego etapu - przywiązania. K. Confield podejmuje ważny temat zranień dokonanych przez ojców. Uświadamia, że trudno jest stać się dobrym ojcem nie uporawszy się ze swoimi zranieniami otrzymanymi od Ojca. Umiejętności ojcowskie w dużej mierze zależą od tego, co mężczyźni dostali od swoich ojców. Już sama świadomość tej zależności może pomóc w stawaniu się lepszym ojcem. Autor proponuje trzyetapowy proces, który pomoże pogodzić się z relacją, jaką dana osoba miała z ojcem:
  • rozpoznaj jak ojciec wpłynął na sposób, w jaki okazujesz uczucia swojemu dziecku. Pamiętaj, że on też był synem. 
  • przeanalizuj, przerwij schemat i stwórz nową relację z Ojcem.
  • znajdź wzorzec ojca i się do niego odnieś.


Wyobrażenie o tym, kim jest ojciec i jaka jest jego rola, zależy od obrazu własnego ojca. Cenfield dodaje, że zaangażowanie, aby być dobrym ojcem, może być większe niż jakiekolwiek negatywne skutki, wynikające z kiepskiej relacji z ojcem (str.30). Przestrzega, aby nie lekceważyć pierwszych lat życia dziecka. Łatwo wtedy wejść w rolę ojca, który oprócz roli żywiciela rodziny nie ma żadnej innej. Warto zadbać o emocjonalny kontakt nawet z niemowlakiem, który nawiązuje się nawet przez tak prozaiczne czynności jak przewijanie czy kąpiel. Autor pomaga mężczyzną rozeznać i nazwać uczucia, które rodzą się w sercu ojca oraz odnaleźć się w nowej roli.
Po lekturze tej niewielkiej książeczki czułam niedosyt. Chyba lepiej jest potraktować ją jako dobry wstęp do literatury dla ojców niż podręcznik. 

Może spodoba Ci się również

1 komentarze

  1. Eltaoo:
    Możesz czynić to co potrafisz ale nie wszystko jest pożyteczne dla ciebie dlatego unikaj osób namawiających ciebie do szkodzenia komukolwiek a buduj to co pożyteczne dla żyjących.

    OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram