Tylko dla kobiet.

14:59

,,Za każdym dobrym mężczyzną, kryje się dobra kobieta."


Czy masz czasami ochotę wejść do głowy twojego mężczyzny i dowiedzieć się o czym on tak naprawdę myśli? Shaunti Feldhahn podczas przygotowań do pisania swojej kolejnej powieści zadała kilku mężczyzną pytania, na które otrzymała zaskakujące, niestereotypowe odpowiedzi. To zmobilizowało ją do szerszego zbadania tematu. Poprzez profesjonalne badania ankietowe oraz rozmowy z wieloma mężczyznami otrzymała obraz duszy mężczyzny, o którym kobiety często nie mają pojęcia. Wyniki badań opisała w ,,Tylko dla kobiet. Przewodnik po tym, co kryje się w duszy mężczyzny." 
Autorka najwięcej miejsca poświęca kwestii szacunku kobiety wobec mężczyzny, żony wobec męża. Większość mężczyzn wolałaby żyć w samotności i być niekochanym niż nie szanowanym. Mężczyzna, który czuje się nie szanowany, nie czuje się również kochany. Tak jak kobiety chciałyby być bezwarunkowo kochane, tak mężczyźni chcieliby być bezwarunkowo szanowani. Brak szacunku żony wobec męża przejawia się np. w:
  • skłonności do przejmowania kontroli nad całością rodzinnych spraw. Nie dosyć, że kobieta się umęczy, to unieszczęśliwi w ten sposób męża i na dodatek będzie miała jeszcze pretensje, że on nic nie robi.
  • nie szanowaniu jego opinii. Wielu mężów chciałoby powiedzieć ,,Proszę, bardziej ufaj moim zdolnościom podejmowania decyzji", ,,Nie jestem głupi".
  • chęci pomagania i poprawiania. Gdy mężczyzna ma za zadanie uruchomić nowy sprzęt w domu, czuje się jak zdobywca, a podróżując bez mapy jak odkrywca i uczestnik wielkiej przygody. Logika mężczyzny mówi, że skoro żona nie ufa mi, że odnajdę drogę to jak zaufa mi w czymś naprawdę ważnym?
  • złym słowie, coś co kobietom wydaje się zwykłym przypomnieniem w oczach mężczyzn to zrzędzenie lub oskarżenie, oznaka rozczarowania.
  • publicznym krytykowaniu (również za ich plecami). Autorka przestrzega, że kobiety lubią mówić, iż mężczyznami kieruje pycha, ale tak naprawdę chodzi tu o ich poczucie niesprawdzania się w roli mężczyzny i niedorastania do swojej roli. Publiczna pochwała mężczyzny znaczy tyle co dla kobiety otrzymanie od niego bukietu róż.
Kobieta ma wielką siłę, jej słowa mogą wgniatać w ziemię lub sprawiać, że mężczyzna będzie czuł się silny, gotowy aby zdobyć świat, będzie lepszy w pracy i domu.
Nawet jeśli mężczyźni wyglądają na bardzo pewnych siebie, a ich zachowanie mówi ,,mam wszystko pod kontrolą", tak naprawdę w głębi duszy boją się, że ich niedostatki zostaną odkryte. Większość kobiet nie domyśla się, że w ich mężach kryje się głęboka wewnętrzna niepewność i obawa, że nie potrafią być dobrym mężem, ojcem, żywicielem choć bardzo tego chcą. 

Dla mnie odkryciem był fakt, że ,,mężczyźni oceniają siebie na podstawie szczęścia ich żon i ich szacunku wobec mężów" (str. 68) i są również przekonani, że inni ich tak oceniają. 

Dzisiejsza kultura chce zrównać role kobiety i mężczyzny w prowadzeniu domu, ale nawet jeśli samo wynagrodzenie kobiety będzie w stanie utrzymać rodzinę to większości mężczyzn nie pozbawi to psychicznego obciążenia obowiązkiem utrzymania rodziny. Bycie żywicielem jest dla nich zarówno obciążeniem i pożądanym celem, gdyż wtedy mogą sprawować kontrolę nad własnym życiem. Utrzymywanie kogoś jest podstawowym sposobem mężczyzny, by powiedzieć ,,kocham cię".

W takiej książce nie mogło zabraknąć rozdziału o seksie. Mężczyzna bez seksu nie czuje się w pełni kochany. Nie zależy mu jednak wyłącznie na zbliżeniu fizycznym, jak to głosi popkultura, ale na poczuciu bycia upragnionym. 
Kolejny stereotyp obalony przez Feldhahn dotyczy kwestii romantyzmu. Mężczyźni lubią i chcieliby być romantyczni, lecz czasem inaczej rozumieją romantyczność lub obawiają się, że nie mają talentu do romantycznych gestów. Mężczyzna czuje szczególną bliskość żony gdy ona angażuje się w jego ulubione zajęcia, wyjścia, rozrywki. Niestety kobieta często stawia domowe porządki ponad rozmowę z mężem. Czy świat się zawali jak jeden dzień nie umyjemy podłogi w kuchni?
Autorka podejmuje również temat wyglądu kobiety i uspakaja, że mężczyźni nie wymagają aby ich wybranki koniecznie nosiły rozmiar S, ale aby o siebie dbały dla niego. Mężowie, których żony są zaniedbane czują się niedostrzegani, lekceważeni i zranieni. Kiedy kobieta dba o siebie czują się kochani i dumni. A teraz najlepsze: prawie wszyscy ankietowani mężczyźni zadeklarowali pomoc i przejęcie części obowiązków jeśli to pomoże żonie zadbać o siebie.

Uważam, że warto aby każda kobieta, niezależnie od swojego stanu cywilnego, przeczytała tę książkę. W tytule jest napisane ,,tylko dla kobiet" ale mężczyźni też mogą z niej skorzystać aby lepiej poznać siebie.
Feldhahn wraz ze swoim mężem napisała również ,,Tylko dla mężczyzn. Prosty i jasny przewodnik po duszy kobiety", jutro idę ją odebrać z księgarni. Dla męża ;)

Może spodoba Ci się również

1 komentarze

Facebook

Instagram