Ideał kobiety.

19:38


Nauczanie o. Józefa Kentenicha w dużej mierze, obok mojego domu rodzinnego, wpłynęło na to kim dziś jestem. Mimo, że nie dane było mi go spotkać, mobilizuje mnie do rozwoju i samowychowania. Książka ,,Ideał kobiety. Stereotyp czy pociągający wzorzec?" to zbiór fragmentów wypowiedzi autora na temat kobiecości. Przed każdym rozdziałem dodano cytaty z pism papieża Jana Pawła II, co dobrze ukazuje jak bardzo o. J. Kentenich wyprzedzał nauczanie Soboru Watykańskiego II na temat powołania kobiety. Autor zdawał sobie sprawę jak wielka moc drzemie w kobiecie, która ma wielki wpływ na społeczeństwo. Dlatego bardzo leżało mu na sercu, aby kobiety się nie zgubiły. Jako wzór doskonałej kobiecości stawiał Maryję.
Maryja ,,Staje przed nami jako świetlany obraz kobiecej szlachetności, kobiecej wielkości i godności." Zewsząt słyszę: dorównaj mężczyźnie, w pracy, w życiu społecznym, upodobnij się do niego. O. Kentenich mówi: odkryj jaka jesteś wspaniała będąc kobietą, to, że podziwiasz mężczyzn nie oznacza, że masz się do nich upodabniać. Kobieta, która naśladuje mężczyznę ,,przyczynia się w ten sposób do dehumanizacji ludzkości, do dehumanizacji współczesnej kultury."

Podczas czytania tej książki czułam niedosyt, chciałabym poznać wypowiedzi autora w całości. Warto tę książkę mieć w swojej bibliotece i często do niej wracać. Polecam jako prezent dla dziewczyny i kobiety.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o o. Józefie Kentenichu i o wspólnocie, którą założył, zapraszam na www.szensztat.pl

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram