Zabawy z małym dzieckiem.

18:29

Często słyszymy, że rozmowa i zabawa z dzieckiem jest bardzo ważna dla jego rozwoju. Nawet kreatywni rodzice z czasem mogą mieć problem z wymyślaniem wciąż nowych zabaw. W takich sytuacjach przydaje się rada mamy, doświadczonej przyjaciółki, strony internetowej i książek.
,,Zabawy z małym dzieckiem czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka." Wendy S. Masi to zbiór ponad 100 zabaw dla dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia. Propozycje zabaw są tak dobrane, aby rozwijać pełen wachlarz umiejętności poznawczych, społecznych i motorycznych małego dziecka, ponieważ dzieci uczą się przez zabawę. Nie chodzi tutaj jednak o sztywne trzymanie się zestawu ćwiczeń. W tej książce nie znajdziecie suchych instrukcji, ponieważ została pomyślana raczej jako przewodnik po zabawach, które dają się swobodnie modyfikować w zależności od zainteresowań dziecka. Opis zabawy jest prosty i przejrzysty dzięki czemu można więcej czasu poświęcić na przebywanie z dzieckiem niż na czytanie instrukcji. Na stronie jest wyróżniony tekst utworu, informacja czego uczy dana zabawa, sugestie do zabaw podobnego typu, raporty z badań, propozycje samodzielnego wykonani zabawki oraz znacznik wieku, który jest umowny, gdyż każde dziecko rozwija się we własnym rytmie. Oprócz standardowego spisu treści w książce znajduje się spis wg typu zabaw, indeks pojęć, indeks umiejętności oraz słowniczek. Taki podział pozwala szybko odnaleźć odpowiednią zabawę. 
Niektóre zabawy są dobrze znane, inne zaskakują nowością. Mnie ta książka dodaje pewności siebie w doborze. Wcześniej trochę się zastanawiałam a czy ta zabawa nie za wcześnie, a czy nie za późno, a co jeszcze mogłabym wymyślać. Przerobiliśmy na razie kilkanaście zabaw, najwięcej radości mieliśmy chyba z ,,Czapki na głowy".
Polecam nie tylko świeżo upieczonym rodzicom, znajdują się tu również wskazówki do prowadzenia zabawy rodzeństwa.

Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa Jedność.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram