Wybrać rodzinę.

12:17


"Wybrać rodzinę" to zapis rozmowy Pierre'a i Vérenique Sanchez z bp Jeanem Laffitte. Małżeństwo wybrało bp Laffitte nie bez przyczyny. Duchowny nie jest zwykłym urzędnikiem Kościoła, pochodzi z wielodzietnej rodziny, która jak sam opowiada wywarła na niego duży wpływ. W szczególności postawa rodziców, którzy z wielkim poświęceniem oddawali się rodzinie i znaleźli przy tym czas na codzienną Mszę świętą. Za najważniejszą cechę swoich rodziców podaje prawość. Obecnie bp J. Laffitte pracuje w Papieskiej Radzie do spraw Rodziny, która spotyka się z duszpasterzami oraz stowarzyszeniami małżeństw i rodzin z całego świata, więc nie jest oderwana od prawdziwych problemów świeckich. Sanchezowie zadają bp pytania, które często pojawiają się w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego zaangażowania w wiarę i życie Kościoła Katolickiego. Bp Laffitte odpowiada na pytania nie tylko z perspektywy duchownego ale również bazuje na doświadczeniach społeczeństwa francuskiego. 


PRZYGOTOWANIE
Autorzy swoje rozważania na temat tworzenia rodziny rozpoczynają od kwestii zaręczyn i przygotowania do małżeństwa, które tak naprawdę zaczyna się już od naszych narodzin i życia rodzinnego. Duchowny twierdzi, że narzeczeni mieszkają razem przed ślubem ponieważ nie są w stanie znieść samotności, a jest ona potrzebnym etapem, pomaga przyjrzeć się swojemu życiu i dojrzeć. Przypomina, że prędzej czy później człowiek będzie musiał się zetknąć z samotnością i stawić jej czoła. Ks. bp. staje w obronie kobiet, ponieważ wspólne życie bez ślubu jest układem nierównym i niesprawiedliwym wobec nich. Kobieta zostawia w związku o wiele więcej niż mężczyzna i w razie rozstania płaci wyższą cenę. Przekonuje też, że feminizm powinien być oparty na szacunku do kobiety, a nie sztucznym zrównywaniu jej z mężczyznami. Kościół domaga się uznania godności kobiety, szacunku dla jej natury, tożsamości i wolności, który powinien się przejawiać w nienarzucaniu jej programów uszczęśliwiających ją na siłę. Kobieta ma takie samo prawo zaangażować się w pracę zawodową oraz wychowanie dzieci. Społeczeństwo powinno zadbać, aby kobieta w wolności mogła podjąć decyzję, a finanse nie były czynnikiem decydującym. Bp Laffitte opisuje trzy etapy przygotowania do małżeństwa i wyjaśnia sens i potrzebę zaręczyn. Zaręczyny to czas dojrzewania do ostatecznej decyzji oraz rzeczywistej konfrontacji oczekiwań i planów. O czym bardzo często zapomina się w ferworze przygotowań do ślubu.

NIEROZERWALNOŚĆ
Bp Laffitte spokojnie wyjaśnia, że Kościół głosi nierozerwalność małżeństwa nie dlatego, że jest oderwany od rzeczywistości i zamierza utrudnić ludziom życie, ale dlatego, że wciąż wierzy w ludzką miłość. Kościół rozumie małżeństwo jako przymierze i dar siebie dla drugiego. "Dar - a nie pożyczkę." Jeśli ktoś z góry dopuszcza myśl o rozwodzie, to zawiera nieważne małżeństwo. Ogromnie ważne jest tutaj odpowiednie, dostosowane do narzeczonych, przygotowanie bezpośrednie do zawarcia związku małżeńskiego. Dlatego też wymaga się od nich udziału w tzw. naukach przedmałżeńskich, które zostały wprowadzone w trosce o szczęście małżonków.

RODZICIELSTWO
Dzisiejszy świat próbuje na wiele sposobów zrównać ze sobą męża i żonę, ojca i matkę. Chrześcijaństwo jednak nie dąży do "zrównania ludzi ze sobą w taki sposób żeby stali się jednostkami dowolnie zastępowalnymi". Jednak talenty nie zostały rozdane po równo, każdy człowiek ma inne życie, ale wszyscy mają taką samą godność. Rodzicie, ojciec i matka ponoszą odpowiedzialność za przyjęcie dziecka, jego rozwój i wychowanie, a ostateczną instancją przed, którą odpowiadają, jest Bóg. Ważne aby w kulturze podtrzymać autorytet rodziców, a wychowanie przeprowadzać na fundamencie zaufania, a nie strachu, towarzyszyć dziecku w drodze.


WIERNOŚĆ
Obecnie bardzo szybko rośnie liczba rozwodów, często spowodowanych zdradą. Sytuacja zdrady nie pojawia się znikąd i bez powodu. Często jest konsekwencją wcześniejszego wejścia na drogę zdrady poprzez fantazję, z pozoru niewinną ciekawość erotyczną, niby niewinne flirty. Bp podpowiada jak wyrobić sobie zdrowe systemy obronne przed pokusami. Co raz częściej pojawiają się też pytania dlaczego rozwodnicy, którzy ponownie zawarli związki małżeńskie nie mogą przyjmować komunii świętej. Bp zaznacza, że te pytania są oznaką niezrozumienia czym jest Eucharystia i komunia święta oraz braku czci dla Chrystusa. Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, podczas Mszy świętej mogą uczestniczyć w komunii duchowej.

ŚWIĘTOŚĆ
Na zakończenie rozmowy bp przedstawia sylwetki świętych, którzy wprowadzali naukę Chrystusa do swojego życia i rodzin. Pomimo licznych trudności pozostawali wierni Bogu i sobie nawzajem. Dawali przykład swoim dzieciom, spośród których wyrosło wielu świętych.


Książkę polecam szczególnie osobom, które chcą lepiej poznać naukę Kościoła w temacie przygotowania do małżeństwa i jego nierozerwalności. Trochę zabrakło mi tutaj pytania o to, jak dbać o miłość w małżeństwie i co Kościół może zaoferować małżonkom w tej niełatwej drodze.

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Esprit.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram