Mądrzy rodzice. O miłości między rodzicem, a dzieckiem.

17:30


Pierwsze doświadczenia dziecka związane z relacjami z rodzicami wywierają wpływ na to, jak będą się rozwijać podstawowe systemy genetyczne związane z miłością i relacjami międzyludzkimi. 
Margot Sunderland w ,,Mądrych rodzicach" dzieli miłość na dwa rodzaje:  • miłość spokojną, która kojarzy się z dobrym samopoczuciem, bezpieczeństwem, komfortem psychicznym i poczuciem sensu. Osoba obdarzona taką miłością patrzy realistycznie i ma do innych zaufanie.
  • miłość pełną udręki cechuje ,,radosne podniecenie zaburzone przez zazdrość, napady szału i obawy przed zależnością oraz porzuceniem." Nie darzy się tutaj ukochanej osoby zaufaniem i odczuwa się potrzebę nieustannego zapewniania o miłości i kurczowego trzymania się partnera. Dziecko nie czuje się bezpieczne.
Tutaj kolejny raz obowiązuje zasada co zasiejesz będziesz zbierał; to jaką miłością obdarzysz swoje dziecko taką on będzie obdarzał innych w dorosłym życiu. Rodzicielska spokojna miłość jest bezwarunkowa, nieuzależniona od zdolności, osiągnięć i posłuszeństwa dziecka. Ludzie wolą spędzać więcej czasu z osobami, w których obecności jest wydzielana do mózgu większa ilość oksytocyny i opioidów mogących w znacznym stopniu osłabić negatywne uczucia. Podczas takiego spotkania zmartwienia nie zajmują już centralnej pozycji w umyśle. Badania pokazały, że opioidy i oksytocyna są potężnymi czynnikami przeciwdziałającymi agresji.

Więzi międzyludzkie są bardzo ważne gdy ich brak, powstałą pustkę zapełnia się przywiązaniem do przedmiotów lub np. pogoni za sukcesem i pieniądzem. Dziecko nigdy nie jest za duże na przytulenie się do rodziców. Czasami dzieci, które słyszą, że są już za duże na przytulanki zaczynają odsuwać się od rodziców. Aby podtrzymać proponuje zabawy typu ,,zróbmy to razem" np. zbudujmy zamek z piasku, zróbmy wulkan, upieczmy ciasto. Oprócz dobrze spędzonych wspólnych chwil dziecka z rodzicem ukształtujemy w dziecku umiejętność bawienia się razem co przyda się dziecku w przyszłych związkach. Dzieci poniżej piątego roku życia powinny być informowane, że za chwilę zabawa się zakończy, ponieważ nagły koniec takiej przyjemności może zostać odebrany jako nagła strata i zaktywizować ośrodki bólu w mózgu dziecka. Pozwól dziecku kierować zabawą, dzięki temu zaktywizujesz w mózgu dziecka wydzielanie opioidów, które mają zdolność redukowania poziomu hormonów stresu oraz przeciwdziałają agresji. Dziecko, które kieruje zabawą ma wyższą samoocenę, czuje, że może tworzyć coś interesującego i wartościowego.

Przeczytaj także:Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram