(nie) Tylko dla mężczyzn.

17:19

,,Tylko dla mężczyzn. Prosty i jasny przewodnik po duszy kobiety." to druga książka Shaunti Feldhahn na temat relacji damsko - męskich. Tym razem skierowana do mężczyzn, dlatego też autorka napisała ją wspólnie ze swoim mężem Jeffem.
Książka została napisana dla mężczyzn, ale przedmowa jest skierowana do kobiet czytających tę książkę. Shaunti Feldhahn ostrzega, że mężczyźni inaczej przyswajają czytaną treść. Kobiety lubią omawiać poznane treści na temat płci przeciwnej, a mężczyźni potrzebują czasu aby się oswoić z nową wiedzą i wprowadzić ją w życie. Warto o tym pamiętać i nie wypytywać o wrażenia po każdym przeczytanym rozdziale. 


Autorzy przedstawiają wiadomości, które łamią stereotypy na temat kobiet. Nie zatrzymują się na powszechnych sloganach typu ,,kobiety pragną być kochane", tylko idą w głąb i zastanawiają się, co to oznacza w praktyce.
Podobnie jak przy pracy nad ,,Tylko dla kobiet", materiały do książki zbierano na podstawie badań ankietowych i indywidualnych rozmów.

CZY ON MNIE JESZCZE KOCHA?
Wiele rzeczy, które gniewają męża w zachowaniu żony, stanowi sygnał, że kobieta nie jest pewna miłości mężczyzny i stanu związku. Jest to jedna z przyczyn ciągłego domagania się potwierdzenia, że jest kochana. Dużą trudność może sprawiać fakt, że kobieta oprócz logiki kieruje się też uczuciami i to one często mają decydujące znaczenie. Autorzy opisują kilka bodźców, które mogą wywołać w kobiecie pytanie ,,czy on mnie jeszcze kocha?" np. spór, wycofanie męża, milczenie, zmęczenie, częsta nieobecność w domu, nierozwiązane kwestie wewnątrz związku. W załagodzeniu stresowej sytuacji mogą pomóc:
  • regularne zapewnianie o swojej miłości, nawet podczas sporu
  • jeśli mąż potrzebuje więcej przestrzeni, powinien zapewnić żonę, że to nie ona jest tego przyczyną
  • jeśli żona jest zdenerwowana, mężczyzna musi uświadomić sobie że ona nie potrzebuje wolnej przestrzeni ale chce, by mąż ją przytulił
  • jeśli ona chce porozmawiać z mężem o związku, mąż powinien postarać się słuchać z otwartością, nie przyjmując postawy obronnej.
Tak panowie, staranie się o kobietę nie jest raz na zawsze zakończone w chwili ślubu. W małżeństwie trzeba jedynie przypomnieć sobie to co wcześniej robiło się intuicyjnie. Kobieta, nawet jeśli ucieka, chce aby jej książę ją dogonił i zapewnił o swojej miłości.

MÓZG KOBIETY JEST JAK...
O mózgach kobiety i mężczyzny napisano już wiele. Małżeństwo Feldhahn również nie pominęło tego tematu i uświadamia mężczyznom, że większość kobiet ,żongluje" jednocześnie kilkoma myślami i uczuciami, a połowa z nich przechowuje myśli i uczucia z przeszłości, które regularnie się aktywizują, niezależnie od tego, czy kobiety tego chcą, czy nie. Kobiecy mózg jest podobny do pulpitu komputera z wieloma otwartymi okienkami. Mężczyzna potrafi to wszystko wyłączyć, włączyć wygaszacz ekranu i po prostu nie myśleć. Kobiecie nie zdarzają się takie chwile, by o niczym nie myślała. Autorzy podpowiadają jak stać się dla kobiety bohaterem i pozamykać te okienka. 

DOM TO TAKŻE TWOJA PRACA
Mężczyzna często poświęca się wielogodzinnej pracy, aby jego żona czuła się bezpiecznie finansowo. Jednak kobieta dużo bardziej pragnie bezpieczeństwa emocjonalnego oraz bliskości z mężem i dla tego uczucia jest w stanie znieść trudności finansowe. Badania wykazały, że 70 procent mężatek woli trudności finansowe niż doświadczenie braku bliskości w związku z mężem. Bogactwem, które ma znaczenie dla kobiet, jest poczucie serdecznej bliskości męża. Na czym więc polega poczucie bliskości wg kobiet? To przede wszystkim okazywanie sobie nawet drobnej czułości np. złapanie za rękę, poczucie, że jest się najważniejszą w jego życiu, gdy mąż okazuje zaangażowanie, bierze aktywny udział w wychowaniu dzieci i życiu domu, docenia wysiłek żony, gdy mąż podejmuje pracę zawodową aby utrzymać rodzinę ale praca nie staje się dla niego całym światem. Po latach i tak najlepiej wspomina się razem spędzony czas, a nie zakupione dobra.

WYSŁUCHANIE JEST ROZWIĄZANIEM PROBLEMU
Podczas dzielenia się kobiety z mężczyzną problemem emocjonalnym, jej uczucia i pragnienie bycia wysłuchaną są o wiele ważniejsze niż problem sam w sobie. Kiedy mężczyzna naprawdę potrafi wysłuchać kobietę, ona czuje się kochana i odczuwa, że mu na niej zależy. Znowu trzeba wziąć poprawkę na fakt, że dla kobiety zostać wysłuchanym oznacza coś innego niż dla mężczyzny. Słowa ,,ona pragnie, byś jej wysłuchał" oznaczają, że ona chce by mężczyzna skupił się na jej uczuciach, nie na problemie. ,,Problem" oznacza problem emocjonalny, a nie techniczny. Jeśli kobieta ma problem techniczny to wtedy jak najbardziej mężczyzna może ruszyć do dzieła i go naprawić, a nie tylko wysłuchać. Jeff Feldhahn kilkunastu stronach daje dokładne i jasne wskazówki jak wysłuchiwać kobiet, a nie tylko słyszeć co mówią.

W KWESTII SEKSU - JEJ ,,NIE" NIE JEST SKIEROWANE PRZECIW TOBIE
Pod względem fizycznym, kobiety zwykle pragną seksu rzadziej niż mężczyźni i zwykle nie ma to związku z męską atrakcyjnością. Dzieje się tak ponieważ:
  • kobieta ma niższy poziom popędu seksualnego niż mężczyźni i jeśliby mogła, zmieniłaby ten fakt
  • potrzebuje więcej czasu
  • ciało mężczyzny (niezależnie od tego jak jest przystojny) samo w sobie nie pociąga fizycznie kobiety tak bardzo, jak mężczyznę pociąga wygląd kobiety
  • zdolność kobiecego ciała do zareagowania seksualnym pobudzeniem na mężczyznę jest bezpośrednio związana z tym, co w danej chwili czuje wobec swojego wybranka i z jej sferą emocjonalną. Po kłótni, kobieta odmawia zbliżenia nie dlatego, że chce się odegrać ale dlatego, że przeżywa negatywne emocje.
Co więc zrobić, aby kobieta czuła większą chęć do zbliżeń? Duże znaczenie ma to jak żona jest traktowana poza sypialnią, czy mąż np. okazuje jej zainteresowanie, daje do zrozumienia, że jest atrakcyjna, przytula ją czasem tylko dla samego przytulania, pomaga w obowiązkach domowych, dba o higienę.

CO ŻONA CHCE ABYŚ JEJ POWIEDZIAŁ
Badania ankietowe wykazały, że 77 procent kobiet zadaje sobie pytanie ,,czy jestem piękna w oczach męża". Nie chodzi tu jednak o to jak kobieta wygląda, tylko co myśli o sobie i co myśli o niej mąż. Zdanie męża jest ważniejsze od tłumu koleżanek i innych mężczyzn. Między innymi to dlatego kupuje wciąż ubrania mimo, że nie mieszczą się już w szafie - czeka, aż mąż powie jej, że ładnie wygląda. Chce wiedzieć, że może zawrócić mu w głowie tak jak na pierwszej randce.

 JESTEŚ MOIM BOHATEREM
Jako ostatnie zadanie ankietowe, autorzy poprosili kobiety aby napisały co chciałyby przekazać swoim mężom ale nie wiedzą jak i obawiają się, że nie zostaną właściwie zrozumiane. Znacząca większość kobiet chciała wyrazić, jak mąż jest istotny w ich życiu jak bardzo go podziwiają, cenią i potrzebują, jak bardzo chcą go uszczęśliwić i jak wdzięczne są za tak wspaniałego człowieka.

Może spodoba Ci się również

0 komentarze

Facebook

Instagram