Mama - najlepszy zawód na świecie

15:06

Książka ,,Mama najlepszy zawód na świecie" inspiruje wiele kobiet na całym świecie. Jill Savage postanowiła podejść profesjonalnie do roli mamy. Jej entuzjazm udzielił się wielu matkom.
Z grupy przyjaciółek zrodziła się organizacja Hearts at Home, dziś wspierająca tysiące kobiet. Spotkania matek i ta książka powstały z potrzeby kobiet, które chciały aby ich życie rodzinne nabrało większego sensu i celowości. Autorka pisze ,,...zdałam sobie sprawę z tego, że to zwyczajne matkowanie, które stało się moim udziałem, jest o wiele trudniejsze i stanowi większe wyzwanie, niż to sobie wcześniej wyobrażałam, i że nie czuję się do niego należycie przygotowana. (...) Ponieważ moja rodzina nie mieszkała w pobliżu, desperacko pragnęłam dowiedzieć się więcej o roli żony, matki i pani domu - o roli kogoś, kto rzeczywiście tworzy dom. Widziałam, że wiele mogę się nauczyć od innych kobiet i czułam ogromną potrzebę nawiązania takich więzi, które pomogą mi dorosnąć do powierzonej mi roli. Uczucie to, jak się okazało, było odwzajemnione." (s.11-12). Kameralne spotkania mam przekształciły się w prężnie działającą profesjonalną organizację, która propaguje patrzenie na macierzyństwo jako na pełnowartościowy zawód.

Zmień sposób myślenia
,,Mama - najlepszy zawód na świecie" została napisana głównie z myślą o matkach, które zawieszają swoją pracę zawodową po to, aby uzyskany w ten sposób czas przeznaczyć na wychowanie dzieci i tworzenie domu. Celowo użyłam słowa tworzenie, a nie prowadzenie domu gdyż nie chodzi tutaj o porządki, aranżacje wnętrz i gotowanie. Najpierw jestem mamą, potem panią domu. Intencją autorki jest aby kobiety, które pracują jako pełnoetatowe mamy, myślały o sobie w kategoriach osób pracujących zawodowo. Zwraca uwagę, ,,że w pogoni za równouprawnieniem nie uwzględniliśmy potrzeb pewnej niezwykle licznej grupy społecznej, jaką stanowią dzieci. Zapomnieliśmy o spoczywającej na nas odpowiedzialności za wychowanie i przygotowanie do życia następnego pokolenia." (s. 34). Rodzice mają do spełnienia wyjątkowe i bardzo odpowiedzialne zadanie, w którym nie zastąpi ich w pełni żadna instytucja. Żaden inny zawód nie ma tak wielkiego wpływu na świat jak zawód matki, która kształtuje przyszłe społeczeństwo. Osoba, która jest tego świadoma staje się mniej zorientowana na zadania, a bardziej na relacje. W pierwszej kolejności wybiera rzeczy, które będą wspierały rozwój dziecka. Trudnością podczas lat, w których kobieta jest wyłącznie matką może być zrozumienie jak bardzo się one opłaciły choć tutaj zapłata jest inna niż w przypadku pracowników odbierających pensję. Jill Savage zwraca również uwagę, że troskliwa mama troszczy się również o siebie. Częstą pokusą matek nie pracujących zawodowo jest angażowanie się w wiele dodatkowych zajęć i obowiązków poza domem, co może utrudniać wypełnianie priorytetów. Autorka daje wskazówki jak wybierać te naprawdę dla nas dobre. 

Jednym z najczęstszych powodów dla, których matka wraca do pracy w wyuczonym zawodzie są potrzeby finansowe. Jeden z podrozdziałów porusza właśnie tę kwestię i zachęca do zadania sobie pytania na temat dóbr materialnych: czy rzeczywiście tego potrzebujemy, czy też jedynie tego chcemy? Autorka po urodzeniu dzieci zrezygnowała z pracy zawodowej, jednak czasami podejmowała dorywcze prace zarobkowe, które nie kolidowały z jej postanowieniami względem rodziny.

Opracuj strategię działania
W każdej porządnej firmie jest potrzebny długoterminowy plan działania. Podobnie matki powinny się zastanowić jakie efekty ma przynieść ich macierzyństwo za 15-20 lat. Dzięki temu codzienne, czasem niepozorne działania nabierają sensu i łatwiej jest wybierać te, które pomogą nam w realizacji celu. Nie marnujemy w ten sposób czasu na zbędne, nic nie wnoszące czynności.
Zaangażowanie w wychowanie dzieci nie może odbywać się kosztem relacji małżeńskich. Dobre małżeństwo rodziców jest najlepszym prezentem dla dzieci. Autorka udziela kilku rad jak dbać o relację w małżeństwie. Jeśli chcecie więcej poczytać na ten temat polecam książkę ,,Jaką żoną Jestem?" Lindy Dillow.

Przygotuj narzędzia
W tej części autorka opisuje postawy, które pozytywnie wpływają na codzienne życie rodzinne:

 • naucz się śmiać z małych rzeczy i tych, które nie wyszły tak jak to zaplanowałaś, ciesz się życiem, nie warto złościć się rzeczami, które za jakiś czas nie będą miały znaczenia,
 • wprowadź radość do waszego małżeństwa,
 • pozwól dziecku się pobrudzić,
 • módl się, nawet jeśli ty nie możesz zawsze być przy dziecku i przeżywać z nim radości i smutków, to może towarzyszyć im Bóg. ,,Bóg zawsze odpowiada na naszą modlitwę, nawet wtedy, gdy nie robi tego w sposób jaki my sobie wyobrażamy." (s. 161),
 • wyzwól swoją wyobraźnię, bądź pomysłowa i twórcza,
 • reaguj miłością, nie emocjami, przebaczaj,
 • naucz się zarządzać czasem i informacjami.
Ustal ścieżkę rozwoju kariery zawodowej
Rodzicowi, który jest świadomy swojego celu łatwiej wybierać dla siebie i rodziny to, co przyczynia się do naszego rozwoju. Mając jasno określone dalekosiężne priorytety podporządkowujemy im małe codzienne cele, nie marnując czasu i energii na nic nie wnoszące sprawy. W ten sposób uczymy dzieci rozróżniania i mądrych wyborów.

 Jill Savage włączyła w swoje życie więź z Bogiem i często podkreśla jej znaczenie. Matce trudno zaznać chwili ciszy, a co dopiero zatopić się w modlitwie. Autorka podpowiada jak wykorzystać chwile, w których na pozór nie da się nic zrobić lub uważamy je za bezwartościowe np. czas spędzony na parkingu w oczekiwaniu na dzieci. 

Jeden z ostatnich rozdziałów podejmuje temat powrotu matki do płatnej pracy po latach wychowywania dzieci. Autorka zaznacza, że te lata to owocnie spędzony czas, który wzbogaca o nowe doświadczenia, mądrość i inne perspektywy. Te doświadczenia mogą okazać się przydatne w wielu dziedzinach zawodowego życia, trzeba tylko umiejętnie je zaprezentować.

Zorganizuj grupę dla mam
Około roku temu usłyszałam od koleżanki, że wraz ze znajomymi spotyka się aby omawiać książkę ,,Rodzice w akcji" (pisałam o niej tutaj). Spotkania odbywały się poza moim miejscem zamieszkania, więc nie dałam rady dołączyć do grupy. Postanowiłam więc zaprosić znajome mamy i stworzyć podobną grupę. Spotykamy się już prawie rok co około dwa tygodnie. Na początku czytałyśmy wspomnianych ,,Rodziców w akcji", a następnie ,,Mama najlepszy zawód na świecie", która świetnie nadaje się na takie spotkania. Stanowi praktyczną pomoc dla matek. Dobrze przemyślana i przepracowana przez autorkę i jej współpracowników, do wielokrotnego czytania samemu lub w grupie. Jeśli jesteś zainteresowana taką formą, nie czekaj aż ktoś wyjdzie z inicjatywą. Założenie grupy to naprawdę nic trudnego. Kilka lat temu przyjechałam do dużego miasta, w którym znajome osoby mogłam policzyć na palcach jednej ręki. Ta książka zmobilizowała mnie do wyjścia z domu i poszukania osób będących na podobnym etapie macierzyńskiej drogi. 

Chcę się z wami podzielić kilkoma kwestiami organizacyjnymi, które mogą ułatwić takie spotkania: 
 • Wybierz osobę, która będzie prowadziła spotkanie. Może to być cały czas ta sama osoba lub możecie się zmieniać ze spotkania na spotkanie. W książce znajduje się przewodnik dla prowadzącego z konspektami, do każdego rozdziału, możesz go dopasować do potrzeb grupy.
 • Niech każda z uczestniczek założy sobie zeszyt, w którym będzie zapisywać swoje refleksje do przeczytanego fragmentu. Na zakończenie każdego rozdziału autorka stawia kilka pytań.
 • Wymieńcie się adresami, numerami telefonów lub e-mailami.
 • Miejsce spotkań zależy od liczebności grupy i warunków lokalowych. Jeśli macie taką możliwość spotykajcie się w domu np. każde spotkanie u innej osoby z grupy. W innym przypadku warto zapytać o wolną salę np. w parafii, domu kultury, szkole, a w piękną pogodę wybrać się na piknik.
 • Z doświadczenia wiem, że łatwiej jest się spotkać gdy mamy mieszkają na jednym osiedlu. W naszej grupie jesteśmy rozsiane po dużym mieście i zawsze któraś z nas musi spędzić trochę czasu w podróży.
 • Z dziećmi czy bez? To zależy od wieku dzieci. Im starsze tym więcej rozumieją, a nie wszystko o czym mówimy powinny słyszeć. Jeśli to możliwe warto poszukać wolontariuszki, która przez dwie godziny zajmie się dziećmi w pokoju obok lub złożyć się na wynajęcie opiekunki.
 • Spotkanie trwa około dwóch godzin. Częstotliwość zależy od uczestników, ale sugeruję aby nie odbywały się rzadziej niż co dwa tygodnie.

Spotkania wokół tej książki są dla mnie inspirujące. Pomogły mi szerzej spojrzeć na wiele spraw, dają wsparcie i stanowią pole do wymiany doświadczeń. Nie są to tylko pogaduchy przy kawie, mobilizują do konkretnych zmian na lepsze. Jeśli masz pytania lub wskazówki to pisz, chętnie przeczytam twoje refleksje na ten temat.

Może spodoba Ci się również

3 komentarze

Facebook

Instagram