Wychowanie w duchu empatii.

17:41


Poszukuję idealnego modelu wychowania takiego, który pozwoli mi wychować szczęśliwe dzieci, które będą potrafiły dać szczęście innym. Dlatego też sięgnęłam po książkę ,,Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według porozumienia bez przemocy" Marchalla B. Rosenberga.


Dr Marchall B. Rosenberg to amerykański psycholog, twórca Porozumienia bez Przemocy. Od ponad czterdziestu lat uczy, jak w pokojowy sposób rozwiązywać konflikty i poprawiać wzajemną komunikację.

W tej niewielkiej książce autor dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami na temat rodzicielstwa. Zwraca uwagę, że często nie dostrzegamy w dziecku jego człowieczeństwa i autonomii, pozbawiamy je należnego szacunku, rozkazujemy zamiast wyjaśniać. Rosenberg zadaje rodzicom ważne pytanie: ,,jakimi motywami chciałbyś, żeby kierowało się dziecko, kiedy zachowuje się tak, jak od niego oczekujesz?". Wierzy, że jeśli tylko z szacunkiem do dziecka wytłumaczymy mu zasady zachowania i będziemy prosić, a nie narzucać swoje zdanie to dzieci pozytywnie na to odpowiedzą. Co za tym idzie należy zrezygnować z nagród i kar gdyż one są przejawem naszej wyższości nad dzieckiem. Przemoc powinna się ograniczać tylko do wyjątkowych sytuacji np. kiedy dziecko wybiega na ulicę i nie ma czasu na tłumaczenie, trzeba je jak najszybciej stamtąd zabrać. 

Chciałabym aby moje dziecko wiedziało, że jest kochane dlatego, że po prostu jest, a nie dlatego, że wykonuje coś poprawnie. Czy da się obyć bez nagród i kar, które rozumiem jako odebranie jakiejś przyjemności? Moi rodzice raczej nie czytali Rosenberga ale postępowali według jego metody i chyba wyszłam na ludzi więc raczej się da. Pytanie tylko czy wystarczy cierpliwości i co zrobić by nasze postępowanie nie przerodziło się w bezstresowe wychowanie.

Po lekturze tej książki czuję niedosyt i chyba będę musiała poszukać czegoś więcej na temat Porozumienia bez Przemocy.

Może spodoba Ci się również

2 komentarze

 1. Mogę polecić dwie książki w tm temacie:):
  Szanujący rodzice, szanujące dzieci. Jak zamienić rodzinne konflikty we współdziałanie, Sura Hart, Victora Kindle Hodson, Wydawnictwo MiND, Przedmowa dr Marshall B. Rosenberg, twórca Porozumienia bez Przemocy
  Zofia Aleksandra Żuczkowska "Dialog zamiast kar" Wydawnictwo MiND 2013
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, dołączę do mojej listy książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram