Bardzo mały świat.

08:25

Kilka lat temu na nowo odkryłam planszówki. Mój narzeczony, a obecnie mąż pokazał mi, że gra planszowa to nie tylko ,,Chińczyk" i ,,Eurobiznes". Dobrze stworzona gra może stać się tłem do przeżycia wspólnej przygody. 
Gry planszowe są dobrym sposobem na relaks z rodziną i przyjaciółmi. W odróżnieniu od gier PC nie odciągają od społeczeństwa ale zacieśniają więzi. Gry mają jedną wadę: są jeszcze droższe od książek, dlatego warto poszukać klubów, przeglądów, w których można wypróbować grę za darmo. Nasza rodzina wie, że lubimy grać i czasami dostajemy gry w prezencie z okazji różnych uroczystości.


Dzisiaj opowiem wam o Small World, która została uznana za najlepszą Grę Roku 2013. Gra jest wykonana bardzo solidnie, ilustracje są utrzymane w klimacie fantasy. Small World to gra, w której gracze prowadzą swoje nacje w świecie za małym aby je wszystkie pomieścić. Świat zamieszkują różnorodne rasy np. krasnoludy, orki, elfy, ludzie. Każda z nacji wysyła swoje armie aby zdobyć terytorium i zetrzeć inne plemiona z powierzchni ziemi. W miarę wzrostu cywilizacje zatracają swoją dynamikę i upadają. Kluczem do zwycięstwa jest przewidzenie upadku danej cywilizacji i wycofanie się w odpowiednim momencie aby udzielić swojego poparcia innej sile.
Na pierwszy rzut oka można się trochę przestraszyć ilością żetonów i żetoników (jest ich ponad 300) ale gra okazuje się prosta i po pierwszej rozgrywce można swobodnie grać. Mocną stroną tej gry jest możliwość losowego tworzenia ponad 280 cywilizacji co sprawia, że każda partia będzie się różnić od poprzedniej. Gra toczy się dość szybko bez przestojów i długiego oczekiwania na swoją kolejkę (chyba, że grasz z wyjątkowo niezdecydowaną osobą). Warianty rozgrywki dopasowane są do 2,3,4 lub 5 graczy (zmienia się wielkość planszy). Instrukcja przystępnie wyjaśnia zasady gry.
Miło się w to gra ale raczej nie będzie to moja ulubiona gra. Autorzy zaznaczają, że gra jest od 8 roku życia ale jak dla mnie Amazonki są trochę za bardzo roznegliżowane, a niektóre potwory zbyt potworzaste. Czas gry 40-80 minut. 
Może spodoba Ci się również

2 komentarze

Facebook

Instagram